Ameteala

Anxietate

Postata de Mihai Griga cu 9 ani in urma.

Buna,ma numesc Mihai si am o intrebare care in noaptea asta ma sperie (ora 1:54),nu pot dormi din cauza unei ameteli care numa in intuneric apar,ca sa dispara acele ameteli trebuie sa stau cu becu aprins in camera sau sa stau in fata ecranului de telefon mobil unde e multa lumina.Mi frica sa dorm! Vreau sa stiu neaparat ce se i tampla cu mine! Mtumesc!

Raspunsuri (6)

FreeStyle11

acum 9 ani

Iti este frica de intuneric, si de aceea simti ameteala, chiar tu ai spus ca dispare cand aprinzi lumina in camera.Vad ca iti dai seama atata timp cat ai postat intrebarea la sectiunea corespunzatoare.Eu zic sa te linistesti ca nu ai de ce sa iti fie frica de intuneric, ca nu exista nimic acolo care sa-ti faca rau, e doar imaginatia ta.Stai linistit si sa dormi de acum in colo cu lumina stinsa, sa nu dormi cu vreo lumina de veghe, ca asa nu iti va disparea frica, ca sa dispara trebuie sa-ti infrunti temerile, deci sa dormi cu ea stinsa si sa te gandesti ca nu e nimic de temut, sau sa te gandesti la lucruri frumoase si relaxante.

Mihai Griga

acum 9 ani

De obicei dorm pe noapte,am 14 ani sunt destul de mare ca sa fie cum ai spus tu.Mai ma apuca cateodara

Mihai Griga

acum 9 ani

Am 14 ani,si nu simt ca mi frica,doar pur si simplu ametesc! Mi frica sa dorm ca poate patesc ceva in timpul somnului

Mihai Griga

acum 9 ani

Si dorm de obicei pe noapte foar ca cateodata ma apuca ameteala

Mihai Griga

acum 9 ani

E prea mult efort fizic intr-o zii,fac un fel de atletism.

George Razvan

acum 9 ani

Salutari, oameni buni!

Si eu am trecut si inca ma confrunt cu unele stari de acest gen. Sufar aproape zilnic. Chestia e ca atunci cand nu ma gandesc deloc la asta sunt bine. Si incet, incet am invatat sa ma cunosc, sa stiu ce stari imi da depresia si sa fiu mai calm in privinta lor.

Am citit doua carti care m-au ajutat:
-"Depresia in 60 de intrebari", pe care o gasiti aici: http://www.bit.ly/1r3p8Af
-"50 de semne ale tulburarilor psihice", pe care o gasiti aici: http://www.bit.ly/1r3pS8E .

Prima carte este sub forma de dialog pacient-doctor iar cel de-al doilea autor tine sa redea tot felul de stari intalnite de-a lungul carierei dumnealui.

Sanatate!