Ameteala, Vedere Incetosata, Probleme Concentrare Si Atentie, Epuizat, Depresie, Anxietate?

Anxietate Tulburari de vedere Ameteala Tulburare de anxietate sociala Depresie Stres Anxietate si stres
+4
Vezi toate grupurile

Postata de Dann cu 2 ani in urma.

Salutare.

Sa incep cu inceputul..
Am 23 de ani.
De aproximativ 6 ani sunt sunt in Uk, de la o varsta frageda as zice.. [ 17 ani ] aproape ca, pe cont propriu. Si tot de la 17 ani, am inceput sa lucrez in constructii, apoi fiind chiar si angajat, pana in prezent.
Tin sa mentionez ca, din copilarie, n-am avut de-a face cu astfel de simptome, boli, etc.. doar rareori, fiind prin perioada liceului, ameteala pur si simplu instant, fara sa fac ceva, fara a depune efort sau orice altceva. Incepeam sa tremur, eram foarte slabit, uneori abia reuseam sa schimb cateva cuvinte, dar imi reveneam foarte repede. Au inceput sa dispara incet, incet. Poate ca aici am gresit, poate trebuia sa dau mai multa atentie/ importanta la astfel de simptome, sa fac niste analize, poate reuseam sa pun frau din timp, dar timpul a zburat..
Undeva dupa cam un an de munca, am inceput sa am sangerari nazale pe moment. Fiind ori la pauza, ori in timpul muncii, a fost o perioada de vreo 2, 3 saptamani cred, cand s-a intamplat destul de des.. din pacate, am trecut cu vederea si peste asta. Timpul iar a zburat...
Dupa vreo 3 ani de munca [ 3 ani in urma ], dupa o perioada de vreo 3 luni, foarte incarcata cu munca, munca si iar munca.. cam ca un robot lucrasem. Ziua, noaptea, weekend-uri, cat de mult se putea, oboseala a inceput sa aiba cuvantul.
Cam dupa aceea, am inceput sa am dificultati de concentrace treptat, vederea incetosata, momente cand ma simteam foarte slabit, tremuram pur si simplu.
La inceput, de cele mai multe ori toate simptomele astea isi faceau aparitia gen dupa amiaza, cand eram epuizat dupa munca.. si ma tineam aproape toata ziua.
Si treptat, au inceput sa se agraveze, pana in stagiul acela ca, 24/7 am ajuns sa fiu asa. Ca fiind picat de pe luna, vedere incetosata, nu vad cum ar trebui normal, foarte clar, nu ma pot concentra la fel ca inainte chiar si in prezent.
De cele mai multe ori asta [ minte incetosata, concentrare foarte sp***a ] se agraveaza in special dupa ce fac dus[ in special cu apa putin mai mult decat calda, ma simt foarte slabit ], ori cand sunt intr-o incapere cu limina foarte puternica, ori noaptea, oriunde as fi sau orice as face.
Cu cititul, de cele mai multe ori, am batai de cap. Ma concentrez foarte greu, de multe ori sunt nevoie sa repet o fraza de 5, 6 ori sa inteleg ceva, sa fiu concentrat pe prezent, pe ceea ce fac/ citesc. Asta tot, facandu-si ''aparitia'' odata cu oboseala, de 3 ani in urma.
Si cum au inceput sa se agraveze, partea mai rea a fost ca, am inceput sa ma inchid in mine, sa nu mai socializez la fel ca inainte, sa stau mai mult in casa, desi cu somnul eram cam certat, cu alimentatia sanatoasa la fel..
Si au inceput si, cred ca le-as putea numi TULBURARI PSIHICE.
Am inceput sa ma stresez grozav de mult, sa ma gandesc la mii de lucruri pe moment, am inceput sa fiu tot mai obosit. Tin sa mentionez ca, am ajuns intr-o stare de oboseala de care n-am mai scapat timp de vreo 2 ani cred... abia acum 2, 3 luni am reusit sa scap, treptat.

Raspunsuri (7)

Dann

acum 2 ani

24/7, obosit rupt. La munca obosit mereu, la pauza daca reuseam, dormeam 10/15 minute mereu, seara dormeam mult. Ori 12 ore, ori 6, ori 8, ziua mereu obosit, rupt.
De multe ori ma uitam in oglinda, parca nu ma reunosteam, de multe ori nici nu eram constient de mine, parca am picat de pe luna. De multe ori am fost in situatia asta, chiar stand uneori de vorba cu anume persoase, parca ma pierdeam din peisaj, ajuneam cu gandul in alte parti, pe moment parca uitam cine e, cu cine stau de vorba, parca totul se desprindea dintr-un film.. e vorba de depersonalizare sau cu totul altceva, cert nu stiu..
Am inceput sa am dificultati de vorbire. Cand ma grabesc, cand sunt agitat, de cele mai multe ori ma balbai pe un cuvant anume, ma pierd de tot, iau pauza, ma adun, si astfel trec peste.. Nu se intampla des, dar asta m-a speriat foarte mult si totodata m-a facut sa ma inchid mai mult. Am inceput sa am un fel de frica de a comunica cu cei din jur, mai ales cand era vorba despre o intalnire mai importanta, fie ea in privinta muncii/ familiei/ prietenie. Tot de atunci am inceput sa-mi pierd increderea in mine cam de tot, chiar si cand stateam de vorba cu cineva, imi era un chin asta, nu reuseam sa privesc persoana de fata in ochi, eram stresat, de multe ori aveam sensatie de nod in gat. Asta chiar si cand trebuia sa dau un apel, prin telefon..
De atunci [ cam 3 ani in urma, cand au inceput sa apara simptomele de mai sus ], oridecate ori mergeam in tara, faceam si felurite analize.

Anul trecut am facut analize sanguine, totul aproape perfect. Hemoglobina din ce-mi aduc aminte doar putin scazuta.

Dann

acum 2 ani

Dupa, am facut un RMN Cranio-cerebral. Totul perfect.
Am fost la analize la Inima, din ce-mi aduc aminte, avusem probleme minore, am luat ca tratament Nebilet timp de cateva saptamani. Totul a revenit la normal.
Am fost la Neurolog. Nu-mi aduc aminte sa-mi fi pus diagnostic clar, dar imi daduse trimitere la farmacie, si m-am ales cu o punga de pastile, la propriu! Pentru refacerea somnului, pentru nervi, pentru stres, etc... [ dintre care, imi amintesc ca era GingoBiloba, GinkgoMemo si multe altele.. ] singurul lucru de folos a fost ca, mi-am refacut somnul in mare parte de atunci, dormeam mult mai bine, mai linistit.. dar numai pentru o perioada. Dupa iar totul la '' normal ''. Asta pana acum 2, 3 luni.. am incepu sa dorm mult mai bine, mai linistit, oboseala tot mai putina si mai rar.
Am facut control oftamologic, totul bine, doar ca ochii putin sensibili, in special la praf, lumina tare, si tinand cont de mediul in care lucrez.. foarte mult praf, mai mereu.

Tin sa mentionez ca, de cam 2 luni de zile am inceput sa am dureri de cap, foarte dese. Uneori fiind insuportabile. Si, totodata, sensazie de amorteala la picioare si maini. Foarte dese.
Toate astea s-au accentuat treptat, trezandu-ma intr-o duminica, [ ieri trecuse o luna de atunci ] cu niste pete mici, punctrulete, toate fiind vinete. sub piele, doar pe picioare si maini. Dupa amiaza s-au extins, tot mai mult. Spre seara.. deja membrele-mi erau pline de pete si vantatai. Speram sa fie o alergie ceva de la alimentatie, luasem un sirop pentru asta.. si ziua a trecut. Luni, am mers la munca cu ganduri bine. Dar pana la amiaza asta. S-au extins atat te mult, incat pe picioare.. aratam de parca m-a batut cineva, eram vanat tot, si pe maini tot mai multe puncte vinete. Ma simteam tot mai extenuat fizic, psihic, mental.. si am fugit la spital, direct la urgente.
Am ramas internat o saptamana, perfuzii continuu, si direct pe steroizi [ Predisolone ] si dupa o luna, inca sunt pe tratament. Ieri facusem analizele, totul e spre bine, urmeaza icna doua saptamani de tratament, doza fiind tot mai mica saptamanal. Am inceput cu 80, acum fiind la 40..

Diagnostic: PURPURA TROMBOCITOPENICA IMUNA [Trombocitele foarte scazute, chiar sub 15/l sange.]
Cauzele, nici eu n-au reusit sa le idenfitice foarte clar.. dar toata chestia asta putand fi starnita chiar si din cauza stresului, munca in exces, lipsa somnului, alimentatie nesanatoasa, consumul de lichide insificient, etc.

Totul a continuat, nimic schimbat.. si ma trezesc dupa 3 ani, scriind aici, cerand un sfat macar din partea voastra..

Daca reuseste cineva sa citeasca toata ''compunerea'' si mai ales, sa-mi ofere un mic sfat, ajutor.. as fi foarte foarte recunoscator!
Va multumesc mult!

PS: Imi cer scuze pentru gresesile orografice. Am terminat ''compunerea'', am intrat iar printre randuri, am editat, re-editat, adaugat etc.
Daca e nevoie de mai multe detalii de orice fel, o pot face oricand.

Utilizator11623017299

acum 2 ani

Salut, din tot ceea ce ai relatat mai sus aduce a burnout probabil datorita muncii excesive, sfatul meu e sa mănânci sanatos încearcă sa bei multe sucuri naturale , fa sport în afara de cel de la job sport ca și hobby sa te deconectezi și dacă nu crezi ca e prea mult încerca să meditezi câte 5-10 minute pe zi, ajuta la creșterea capacității de concentrare plus multe alte beneficii.God bless you bro.

Roxana

acum un an

Buna! Cum esti acum? Ți-au mai gasit dr un diagnostic? Si eu am aceleași simptome ca si tine si vreau sa stiu daca iei un tratament si cum te simți acum. Mulțumesc!

Demian Alex

acum un an

Salut Dan, ai reusit sa geseti cumva un diagnostic ?

Dann

acum un an

Revin după ceva timp cu mici noutăți.
De un an de zile m-am întors în țară. Cu trombocitele nici nu știu cum mai e, m-am debarasat de analize și tot felul de controale și temeri și cert e faptul că.. mă simt tot mai bine de câteva luni bune încoace. Știu că splina era de mărime dublă sau chiar si puțin peste, cu jumătate de an în urmă. Dar n-am dat importanță. Somnul a fost somn, odihna odihnă etc. Oboseala prea puțin se mai simte, rareori, față de cum eram un an/ doi în urmă, obosit 24/7, aerian că nu eram in stare să leg câteva cuvinte.

Singurul lucru ciudat sau greu de "remediat' e acela cu vederea neclară, altfel nu știu cum s-o spun, când dintr-un loc întunecat intru într-o încăpere luminată puternic. Lumina rece in general mă afectează, mă simt aerian, nu-mi face bine, și nu știu de ce.

Noah

acum 10 luni

Salut , nu e un răspuns avizat dar îți sugerez sa testezi Western Blot borellia și bartonella