Am nevoie de un sfat ?

Anxietate

Postata de Utilizator11622658728 cu 2 ani in urma.

Bună seara, ma scuzați de deranj,
Am o întrebare îmi este rușine sa merg la un psiholog, deoarece a o mica problema,
Ma simt în ultimul timp trist, am stări de singurătate, simt ca toți ma evita, orice spun sau fac am impresia ca ii deranjez, am stări anxioase, de depresie.
Va rog frumos un sfat dacă se poate.

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a va trata simtomele anxios –depresive este necesar sa apelati la ajutor specializat. Pentru inceput puteti apela la sedintele de psihoterapie online. Explicatiile, durata sedintei, exercitiile utilzate si eficienta sunt similare sedintelor din cabinet.
Psihoterapia cognitiv-comportamentala va poate ajuta in mod semnificativ. Aceasta terapie prezinta o eficienta sporita in tratarea problemelor emotionale, fapt dovedit stiintific prin numeroase studii si cercetari de specialitate

Psihoterapia abordeaza cauzele anxietati si depresiei, care, de regula, sunt: redusa incredere in sine, imagine de sine negativa, convingerile disfuntctionale, atitudinile nerealiste fata de noi insine, fata de ceilalti si fata de viata etc.

In concluzie, este important sa depasiti rusinea care este doar o prejudecata si care va impiedica sa va vindecati si sa actionati responsabil, matur. Dupa cum vedeti afectiunea emotionala nu trece de la sine si riscati sa se cronicizeze fiind mai greu de tratat si mai costisitor.

Curaj, aveti dreptul la sanatate!