Am mai fost sub tratament,pot lua cv ce am in casă,,,imovane,zoloft,mirzaten,xanax....și cum??

Anxietate

Postata de Aurora G. cu 2 luni in urma.

Stări depresive,insomnii,fără chef de viață...

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Nu este recomandat sa va autoadministrati medicamente precum Imovane, Zoloft, Mirzaten sau Xanax fara un aviz medical. Acestea sunt medicamente puternice, destinate tratarii unor tulburari mentale grave precum tulburarile de anxietate si depresie si ar trebui sa fie prescrise de un psihiatru sau un alt medic specialist.

De asemenea, fiecare din aceste medicamente vine cu propriul sau set de efecte secundare potentiale si interactiuni cu alte medicamente, astfel incat ar trebui sa fie utilizate cu precautie.

Simptomele pe care le descrieti - stari depresive, insomnii, lipsa chef-ului de viata - sunt ingrijoratoare si ar trebui luate in serios.

Este important sa vorbiti cu un medic sau cu un profesionist in sanatate mintala despre sentimentele dvs. Exista o multitudine de optiuni de tratament disponibile, inclusiv terapie, meditatie, medicamente si schimbari ale stilului de viata, care ar putea ajuta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-cauze-simptome-tratament_18173

Psih. Stefania Budacu

acum 2 luni

Bună ziua, in nici un caz nu apelați la auto medicație!
Adresati va unui psiholog specializat in psihoterapie cognitiv comportamentala și începeți terapia! Motivele insomniei, ale indispozitiilor, tristetile - nu se tratează cu medicamente, ci cu terapie! Veți ajunge să vă înțelegeți mai bine reacțiile, motivațiile, mecanismele de apărare și adaptare! Imovanne in special este nociv, dupa cum au relatat pacienții.
Toate cele bune!

Clinica Hope

acum 2 luni

Aurora, este important să consulți un medic înainte de a începe sau relua orice tratament medicamentos, mai ales dacă ai mai multe medicamente disponibile acasă. Toate medicamentele menționate vin cu indicații specifice și potențiale efecte secundare, iar combinația lor poate fi riscantă fără supraveghere medicală.

Recomandarea mea este să nu iei niciun medicament fără consultul unui specialist. Un medic psihiatru poate evalua starea ta actuală și poate decide care tratament este cel mai potrivit pentru tine, asigurându-se că este sigur și eficient. În acest fel, vei putea primi un tratament adecvat și personalizat pentru simptomele tale.