Am luat din greșeala doua pastile de rivotril de 2mg.,astazi ,trebuia sa i-au doar una seara.pot fii consecințe grave??

Anxietate

Postata de Gina cu 6 luni in urma.

Sufar de depresie .
Astazi in loc sa i-au un Rivotril de 2mg.,am luat doua pastile.pot fii consecintè grave?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Luarea gresita a unei doze duble de Rivotril (clonazepam), in special in cazul persoanelor care sufera de depresie, poate avea efecte grave. Poti experimenta somnolenta excesiva, confuzie, slabiciune musculara, coordonare afectata, dificultati de respiratie sau chiar probleme respiratorii.

Este important sa incerci sa ramai linistit si sa cauti asistenta medicala imediata. Ar trebui sa suni la numarul de urgenta sau sa te prezinti la cea mai apropiata unitate de primiri urgente. Explicati medicului despre greseala dozei si despre starea de sanatate generala.

Retine ca raspunsul poate varia in functie de organismul tau si de medicamentele pe care le iei. Informatiile oferite aici nu inlocuiesc sfaturile medicale, deci ar trebui sa consulti intotdeauna un medic pentru situatia ta specifica.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-optiuni-terapeutice_4519