Ajutor!!

Anxietate

Postata de gomito cu 13 ani in urma.

Buna ziua ! Sunt Nela din Bc 26 ani,sunt trista plang din nimic si cateodata fara motiv ,nu ma mai incanta nimic,eram o fire vesela si radeam mereu , acum zambesc fortat sa nu mi supar prietenul sa plece linistit la munca ,am fost refuzata la un interviu nu stiu daca are vro legatura dupa am plans si incercam sa mi d au seama cu ce am gresit,m am bulversat si mai mult citind atatea articole despre anxietate,depresie,atacuri de panica, ma regasesc in toate acum de ex am un nod in gat ca nu stiu ce trebuie sa scriu despre ce simt,nu stiu ce mi a provocat starea asta, mentionez ca nu am servici,nu cariera,nu casnicie,nu copii,ma intretine prietenul,am frica sa conduc masini ,si cateodata diferite frici sa vb in public sa nu spun ceva ce m ar face penibila,mi e frica ca nu ne descurcam financiar, ,locuim cu chirie,am putini prieteni ,familia imprastiata peste tot.
Mi a recomandat farmacistul niste capsule extract de sunatoare din plante ,le i au de 5 zile ,sunt antidepresive imbunatatiri prea mari inca nu sunt .Nu mi as permite sa merg la psiholog financiar vorbind.Ce mi recomandati ?Multumesc si scuze ca am scris atat de mult..

Raspunsuri (9)

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 13 ani

Iti recomand sa iei in continuare sunatoare. Ia-le de 4 ori pe zi. Pana termini capsulele iti recomand sa le tii in gura - sau daca e posibil sa le desfaci si sa tii doar praful sub limba.
Mai eficient si mai ieftin este sa iei pliculete de sunatoare - pt ceai- si sa tii sunatoarea maruntita sub limba. Efectul ei va fi mult mai mare. Ia-o de 4 ori pe zi si tine-o sub limba 10 min.
De cat timp ai aceasta stare?
Este foarte probabil ca starea sa ti se fi declansat in urma interviului. Probabil ca te-ai stresat mult. Un interviu nu este un capat de tara. Poate ca jobul ala nu era ceea ce aveai tu nevoie. Sunt multe anunturi prin ziare, pe net, etc. Ai incredere ca o sa reusesti. Decat sa fii trista, foloseste mai bine timpul asta care-l ai sa inveti mai bine o limba straina, sa inveti un program la calculator.
Ai auzit de Susan Boyle? Cine ar fi crezut ca intr-un an de criza cand banci mari au dat faliment, o femeie batrana, grasa si destul de urata o sa ajunga o cantareata celebra si o sa castige sute de milioane de dolari? ( cauta pe net pe youtube.com povestea ei)
Esti o femeie care poate face fata acestei situatii, mobilizeaza-te! Spune-ti mereu si mereu in minte: O sa fie bine, O sa trec si prin asta, O sa reusesc. Repeta-ti-o de sute de ori pe zi.
Si de la toamna poti sa ma contactezi pt o vizita la cabinet.
O sa fie f bine! Ai incredere!

gomito

acum 13 ani

Multumesc de raspuns,am reusit ieri sa merg la psiholog si sincer l am simtiti ca nu si a dat interesul mi a zis sa intrerup pastilele de felis (cele cu sunatoare)a spus ca am atac de panica si anxietate dar ma panichez dimineata foarte des si acum iar am nod in gat mi a zis sa merg la un dr psihiatru sa mi recomande pastile de somn,mai tare m am derutat ca am nevoie de somn sa ma refac .Sa ma duc la psihiatrie ? Mi a dat ''viteza'' in 10 minute ,speram ca o sa ma ajute cumva, ieri a ajuns sora mea acasa din Italia mi a adus picaturi din flori de Bach am mai luat cand am fost la ea ca tot asa am facut m am ''panicat ''am inceput sa le i au pe acelea si am intrerupt sunatoarea ca asa mi a fost recomandat desi eu vroiam sa le i au in paralele Da am auzit de Susan Boyle are o poveste incredibila . Va multumesc ca mi ati raspuns ,te simti bine cand stii ca cineva se gandeste la tine .

Marge

acum 13 ani

Trec si eu prin atacuri de panica, si uneori apar cand ma astept mai putin si nu prea stiu ce sa fac impotriva lor. Si starea tine de vreo 4 luni... As vrea sa te pot ajuta sau sa-ti pot da un sfat. Nici eu nu imi permit un psiholog. Daca vrei, am putea sa vorbim. :)

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 13 ani

Da, remediile Bach sunt f bune. Poti sa iei si sunatoarea in paralel cu remediile Bach. Eu iti recomand o vizita la un psihoterapeut. Desi sunt tot absolventi de Psihologie, un simplu psiholog nu are pregatirea necesara sa trateze atacurile de panica si anxietatea. Diferenta dintre un psihoterapeut si psiholog este diferenta dintre un medic specialist si un student la medicina.
Mult succes!

dan

acum 13 ani

salut lume..am citit mesajele voastre si as dori sa stam de vb..k eu sunt tatic cand vine vb despre anxietate, atac de panica...insomnii..etc..va las idd meu de mess...si ....vb pe acolo...sa shtiti k eu sunt pe inv...dar sunt....
id este : pafendor
multa bafta si sanatate

gomito

acum 13 ani

Multumesc trebuie sa merg neaparat.

gomito

acum 13 ani

Marge lasa mi te rog adresa de mess.

Marge

acum 13 ani

am3rican_r3j3ct :)

Elena

acum 9 ani

Frumos contact pentru un viitor pacient, singurele lucruri pe care ai uitat sa le spui tinerei doamne sunt:
- trebuie facut un tratament de 2-3 luni cu pauza
- efectul vine dupa 2-3 saptamani si dureaza si dupa terminarea unei sesiuni de tratament
- capsulele sunt contraindicate celor care iau antidepresive alopate, celor care iau anticoagulante si celor care se expun mult la soare, de asemeni se iau numai cu acceptul medicului curant celor care sufera de parkinson.
E usor sa di sfaturi in necunostiinta de cauza, ar fi bine sa te gandesti mai intai la pacient.