Ajutor.Cum pot sa ma ajut?Cum pot sa imi fac viata putin mai frumoasa si usoara?" O?

Anxietate Anxietate si stres Depresie Depresie majora Schizofrenie Tulburare de anxietate sociala Tulburare obsesiv-compulsiva Tulburari psihice
+5
Vezi toate grupurile

Postata de cu 5 ani in urma.

De ce trebuie sa suferim? De exemplu psihic/psihologic? Eu sufar asa si nu am nicio ambitie de viitor, nu imi gasesc rostul in viata si am zile foarte foarte dese cand am chef doar sa dorm si sa stau degeaba.Cu tot cu tratament depresia nu prea imi trece.De ani buni e asa.Am invatat bine la scoala dar degeaba, am clacat psihologic si acum sunt un pierde vara.Nu ma motiveaza nimic si nu prea te poti baza pe mine sa fac vreo treabaSunt intretinut de parinti.Stau decat pe net si mai citesc din cand in cand.In rest nu fac nimic.Dar asa sunt astia ca mine.Cum pot vedea soarele sau luminita de la capatul tunelului? Adica cum pot sa sufar mai putin? Stima de sine e scazuta, sunt timid, nici nu am niciun prieten.Defapt viata mea e cam plictisitoare si trista insa am si mici momente de bucurii din cand in cand dar mici.Sunt constient ca nu voi mai fi bine niciodata asa in adevaratul sens al cuvantului si ca nu mai pot face mare lucru in viata dat fiind faptul ca sunt asa de 8-9 ani cu tot cu antudepresive si pastile insa intrebarea principala este cu toate astea suferinte cum as putea sa imi fac viata mai frumoasa, mai usoara, mai placuta?

PS:Am diagnostic de depresie, tulburare obsesiv compulsiva si anxietate sociala din pacate.Am fost la psihologul scolii si la al spitalului insa nu m-a prea ajutat asts pentru ca sunt eu molau si mi-e greu sa fac orice lucru mai dificil sau care implica multa responsabilitate,sunt foarte neindemanatic si moale/fricos.
Am auzit ca sportul m-ar putea ajuta,chiar m-ar ajuta?Adica sa fac la bicicleta acasa sau abdomene ca mai mult nu pot adica ceva afara in public.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna seara. Psihologul scolii este prea slab pentru nevoile tale, si ale multora, de fapt; eventual est ebun sa puna un oarece diagnnostic. La ce spital ai fost? De unde esti? Iti pot recomanda cativa terapeuti foarte buni! Scrie-mi la adresa de yahoo com, stef.budacu@ adresa_web_filtrata si da-mi amanunte.
Toate cele bune!