accident vascular cerebral

Anxietate Imagistica vasculare prin rezonanta magnetica

Postata de roxana175117823 cu 15 ani in urma.

tatal meu a murit in spital in urma unui avc cu paralizia perechilor de nervi cranieni IX,X,XI.L-am internat pentru ca avea ameteli -ni s-a spus initial ca este un sindrom vestibular...apoi dupa o noapte in spital in care i-au pus doar perfuzii cu manitol, au aparut tulburari de deglutitie, era diabetic - nu putea sa-si ia pastilele, la analize i-a iesit glicemia 376 si nu l-au pus pe insulina(n-ar fi trebuit???),nu se putea alimenta si nu i-au dat nimic, dupa in total 3 zile de spitalizare a murit...am mustrari de constiinta ca nu l-am dus in Bucuresti, dar noua nu ne-a spus nimeni ca e grav,mie nu mi s-a parut a fi f. grav din moment ce era constient, vorbea,isi misca mainile, picioarele -doar nu putea sa inghita... va rog ajutati-ma cu un raspuns,poate a mai trecut cineva prin asta,oricum nu mai pot sa-l aduc inapoi dar vreau sa stiu: nu cumva se putea face mai mult? Inca o data spun ca i-au facut doar perfuzii cu manitol iar in noaptea cand a murit, era agitat si ii era sete - normal cred ac***a in vedere ca el nu inghitise nimic de 3 zile + glicemia mare, a venit asistentul, i-a facut un algocalmin(nu stiu de ce!)si a murit in urmatoarele minute.Ce ziceti de asta?

Raspunsuri (1)

veronica71

acum 15 ani

Daca era vorba de paralizia acelor perechi de nervi cranieni inseamna ca era vorba de un AVC localizat in trunchiul cerebral (in bulb, care este partea de jos a trunchiului si se continua in maduva spinarii, in zona de granita dintre gat si cap). Cauza decesului era probabil compresia bulbului in care se afla centrele vitale ale respiratiei si a functiei cardiace. Aceasta situatie este aproape imposibil de evitat, tratamentul ei este manitolul, ceea ce a primit si tatal d-voastra. Asa este boala aceasta si prea putin se poate influenta cu tratament. Glicemia chiar era destul de mare, probabil era mai bine sa primeasca insulina, dar asta nu are legatura cu decesul lui, la astfel de glicemie nu se moare.