Simt ca nu mai pot sa fac față vieții, ce as putea face?

Anxietate si stres Somnolenta Psihologie si psihoterapie Insomnie Depresie
+2
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator11627387592 cu 2 ani in urma.

Nu știu ce sa fac..de vreo 4 ani am început sa fiu retrasa și doar în casa am stat..cel mai mult facand acelasi lucruri. Zilnic sunt epuizata fizic și mental și nu fac nimic doar în pat stau foarte mult, f rar ies afara. Am încercat sa fac exercitii fizice dar nu vad sensul..nici la asta chiar dacă vroiam sa fiu într-o forma bună pur și simplu ideea de a face sau continua viata mi se pare total grea si fara sens.(știu ca nimic nu e ușor și ajungi într-un anumit punct adica unde ți-ai propus , doar muncind) . Cam nimic nu ma face fericita maxim rad de p***aile mele sau dacă îmi vine ceva ciudat in minte și cam atat. Nu vad sensul scolii și aproximativ cum este sistemul (gen cum functioneaza faza cu munca, banii, scoala etc) vad totul ca pe o obligație.... pe lângă asta nu ma atrage sa fac nimic și dacă de exemplu ma mai pune rar mama mea sa fac câte ceva le fac lipsita de viata.. sincer am fost la psihiatrie și au spus ca am anxietate și depresie severa..am fost câteva luni dar nu ma mai duc pentru ca a început sami spuna ca cu mine nu se poate face nimic..(adica deja cum gândesc nu se mai poate schimba gen părerea mea despre tot). Când plâng parca o fac de disperare..dar si la asta nu i vad sensul adica so fac și de multe ori ma gândesc la sinucidere dar vreau s-o fac cumva..incat sa nu ma doara...nu mai suport sa sufăr (am trecut și prin niște traume și multe probleme nu de familie) . Pe lângă astea..adorm foarte greu noaptea (chiar cât de somn mie) dar de când ma trezesc sunt foarte obosita mereu. Ma simt ca un caz pierdut...cred ca nu e nimic ce sa fac ca să nu mă mai simt sau sa fiu asa

Raspunsuri (14)

Utilizator11627939752

acum 2 ani

Vreau sa te ajut, pentru că te înţeleg, sunt şi eu în această situaţie oribilă ):

Utilizator11627387592

acum 2 ani

ok. ai putea sa mi zici dacă faci ceva ca să schimbi asta sau idk orice

Utilizator11643574650

acum 2 ani

Hey :)) nu stiu cum mai e situația ta în momentul de față, însă abia acum dau peste postarea ta.

În primul rând, poate ar fi bine să cauți ajutor în altă parte, la un alt psiholog, pentru că din ce ai spus, celălalt nu si-a facut prea bine treaba. Datoria lui e să îți ofere putina speranta, nu să îți spună că nu se mai poate face nimic cu tine. Pentru că asta nu e adevarat. Te poti vindeca. Cel mai important e să continui să lupți în fiecare zi. Astăzi poate fi mai rau, dar maine te vei simti mai bine daca vei continua să muncești pentru tine.

Probabil că lipsa de motivatie pe care o ai in orice aspect al vietii vine si din faptul că te descurajezi, crezând că nu se mai poate face nimic. Stiu ca poate e clișeic, dar încearcă să gândești pozitiv. Multe lucruri pleaca si din felul în care privim noi lucrurile. Ceea ce gandim devine realitatea noastră. Prin orice ai trece, poti sa alegi să privesti lucrurile altfel.

Ai spus ca nu ai mai iesit din casa, decât rar. Nu stiu daca asta încă mai e situația ta actuală, dar încearcă să ieși pe cât mai mult posibil, să socializezi, să ieși puțin din mintea ta. Poate poti gasi pe cineva care să te înțeleagă și să îți fie alături, să îți fie și ție mai usor. E greu să treci prin asta singură.

Te rog să nu îți pierzi speranța, vor veni și zile mai bune. Nu lasa pe nimeni sa iti spuna contrariul, pentru ca există solutie la orice. Bucura-te de lucrurile mici și gândește pozitiv, apoi vor veni și bucurii mai mari, iar cea mai mare bucurie va fi atunci când te vei uita în urmă si vei vedea cât de mult ai progresat, dacă vei continua să lucrezi la tine și pentru tine.

Utilizator11627387592

acum un an

ai dreptate. oricat de mult ai pica nu trebuie sa permiti asta sa ajungi atat de jos. mereu trebuie sa te ridici si sa continui progresand. am raspuns destul de tarziu la întrebare dar multumesc pentru timpul acordad (mss din nou pentru raspuns)

Catalin

acum un an

Si eu sunt la fel,si sunt baiat

Mariana

acum un an

Te înțeleg perfect sunt în aceeași situație mai am și copii si mie mila de ei nu mai fac fata la nimic tot ce mi doresc e sa mor am fost la mulți doctori am luat și tratament nici o schimbare,cred ca schimbarea vine doar din tine,ceea ce eu am încercat dar în zadar...nu mai știu ce sa fac sunt disperata,am nevoie de ajutor da nu știu unde sa apelez.

Mariana

acum un an

Te înțeleg perfect sunt în aceeași situație mai am și copii si mie mila de ei nu mai fac fata la nimic tot ce mi doresc e sa mor am fost la mulți doctori am luat și tratament nici o schimbare,cred ca schimbarea vine doar din tine,ceea ce eu am încercat dar în zadar...nu mai știu ce sa fac sunt disperata,am nevoie de ajutor da nu știu unde sa apelez.

misu_pop

acum un an

Dacă ați pleca pentru o perioadă scurtă de timp să locuiți în afara satului sau a orașului în care vă aveți domiciliul și să vă depărtați puțin de lumea asta și de forfotele ei cred că în timp v-ar ajuta să vă reveniți și astfel să vă simțiți mai bine.
Lumea asta se îndepărtează tot mai mult de Sine și de scopul său original,tot mai mulți oameni trăim în lumea noastră paralelă și ne îndepărtăm de ce e necesar.
De-abia la ceva timp după ce părăsim de voie tumultul ,,civilizației" și ne apropiem de natură și de creație,legătura noastră cu inima începe să se refacă și putem gândi cu mintea limpede ce e cel mai important pentru noi. Succes vă doresc!

Marius

acum un an

Aceeasi chesti mi se intampla si mie si am doar 26 de anii si chiar astazi am decis sa fac o schimbare ..adica sa merg pe vecii la pârnaie...nu am casa nu mai am familie ...numai suferință si durere ...si nici nu imi pot permite un psholog chiar daca nu.s bunii de nimic

Utilizator11696934279

acum 6 luni

Sensul vieții este să te botezi, să te naști din nou din apă și din duh în numele lui Isus Hristos, acesta este adevărul, dacă nu, vei rămâne în continuare la celălalt adevăr pe care l-ai descoperit, viața, nu are niciun sens (fără Dumnezeu).

Utilizator11627387592

acum 6 luni

daca omu ala nu e credincios? acuma haide sa nu discriminam oamenii de rasa, religia, obiceiurile familiale si traditii din popor..dar pe bune sunteți spălați pe creier..despre acest subiect as avea multe de discutat probabil m-aș duce la un podcast pentru asta chiar daca ați spune marea majoritatea sa păstrez pentru mine de parca as fi ceva anti-christianity sau impotriva lui dzeu sau buda sau alți n zeități creati tot de om..nu ființa vie ca nu exista exact cum scrie Biblia tot creată de noi. totul este creat de noi pentru a fi oile altora si a ne ține legați sa nu scăpăm din mână lor. acuma milioane sau mii de ani oamenii abia stiau sa se stearga la nas sau nici noi nu stim defapt ce faceau ei..și de unde sa stim noi de unde a apărut religia cu exactitate. este manip**are in masă pentru ca mai de mult logic și teoretic vorbind ..oamenii adica strămoșii noștrii vroiau putere si ca alti oameni să i creada au mintit si creat o ființă cu puteri supraomenești. ce dovada au avut ca exista? ce dovezi aveti sau are Biblia? oameni buni lucrurile se falsifica destul de usor...

Utilizator11627387592

acum 6 luni

si ps acesta este un site cu sfaturi medicale sau ce ar spune un om ce tinde a cunoaște înspre acest domeniu biologic vorbind sau psihologic sau terapeutic..nu venii cu conspiratii fanatice.

Utilizator11627387592

acum 6 luni

ar mai fi încă o chestie. nu ti am vorbit de rau sau sa n-am abordat situația de parca as fi superficială sau mai intelectuala după crezul meu. am făcut un mic comentariu de a atrage atenția dar depinde de cum i-au altii acel răspuns, n-am vrut sa sariti in sus sau sa ziceti ,,oh doamne ce zice asta/ăsta îs păcătoși si iarta-i , arata le lumina Ta Doamne,, . fiecare are dreptul la opinie si la religie sau credinta. credinta și religia sunt 2 lucruri complet diferite. e gresit cum v-ați creat lumisoarea a voastră ca ,,nimic fara dumnezeu,, cea mai mare p***ae spusa si creata și gândită de om. pa pa

Iri

acum 4 luni

Și eu am de toate după ce mi sa pus un stend la inimă in 2020,totul pleacă de la cap ,sunteți ceia ce respirați și mincati și gândiți,din păcate eu încă mai fumez,am controlat tot ocorpul aici în germania și totul e ok.