Recomandare medic Hematolog gravide?

Anticoagularea in timpul sarcinii Greata varsaturi in sarcina Sarcina

Postata de Elena cu 4 ani in urma.

Buna ziua,

Am 28 ani, nu fumez, nu consum alcool, duc o viata destul de sanatoasa si totuși am pierdut 4 sarcini in decursul a doi ani (1 avort spontan, 1 sarcina oprita din evolutie și 2 avorturi menstruale).
Dupa multe analize am ajuns si la celebrele teste genetice unde am descoperit urmatoarele:
- Gena MTHFR, mutatia A1298C: genotip heterozigot;
- Gena PAI1, poziția 675: genotip heterozigot al alelelor 4G/5G.

Acum sunt insarcinata in 6 saptamani si 5 zile iar dr ginecolog ce ma are sub observatie mi-a spus ca nu reprezinta nimic grav aceste mutatii dat fiind natura heterozigota, mi-a recomandat 2xAspenter seara si pt linistea mea si un consult la un Hematolog.

Prin urmare, imi puteti recomanda un medic hemetolog specializat pe astfel de probleme, din București?
P.S: Nu doamna dr Uscatescu de la Fundeni!

Multumesc frumos!

Raspunsuri (4)

Ionwla

acum un an

Sunt in aceeasi situatie doamna.
Ati facut ceva dupa 3 ani? Cine v a ajutat

Elena

acum un an

Dupa 3 ani am 2 copii sanatosi ( 1 an si 3 ani).
La recomandarea dr. Ginecllog am facit Clexane in burta la prima sarcina in ultimele 2 luni iar la a2a sarcina am mers doar pe Aspenter la recomamdarea ginecologului dar si a hematogului.
Dna. Lebedenco de la Sf. IOAN

Maria

acum 11 luni

Pana la câte săptămâni de sarcina ați luat Aspenter ? Mulțumesc

Elena

acum 11 luni

Pana in ziua cand am nascut + 6 saptamani dupa nastere. Am renuntat la pastile progresiv, nu asa de odata..