Ce poate sa fie angina sau tulburări anxioase?

Angina

Postata de Utilizator11698425058 cu 2 luni in urma.

Bună ziua am angină pectorală și iau tratament nitroglicerina nitropector și metoprolol dar tot mă doare că mai găsit și cu tulburări anxioase și atacuri de panică vă întreb ce pot face

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Se pare ca simptomele dumneavoastra pot fi cauzate atat de angina pectorala, cat si de tulburarile anxioase. Desi angina este o afectiune cardiaca care cauzeaza dureri in piept, simptomele pot fi asemanatoare cu cele ale anxietatii. In ceea ce priveste tratamentul, pentru angina pectorala este important sa continuati cu nitroglicerina si metoprolol, conform indicatiilor medicului.

In ceea ce priveste anxietatea, tratamentul poate varia in functie de severitatea simptomelor. In unele cazuri, terapia comportamentala cognitiva poate fi eficienta in gestionarea atacurilor de panica si a anxietatii. De asemenea, exista si medicamente care pot ajuta la gestionarea simptomelor de anxietate.

Trebuie sa discutati cu medicul despre simptomele pe care le-ati experimentat, inclusiv orice schimbare in durerea pe care o simtiti. Acesta poate decide sa ajusteze dozele de medicamente pe care le luati sau sa va recomande alte tratamente.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/angina-pectorala-clasificare-simptome-si-tratament_16431
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/8-metode-de-a-scapa-de-anxietate-in-mai-putin-de-5-minute_12446
sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/tratament-naturist-pentru-anxietate_3808

Va dorim multa sanatate!