Am angina?

Angina

Postata de Utilizator11698425058 cu 5 luni in urma.

Am 53anio întrebare când apas in partea stingă sus simt o durere pe inima oare ce sa fie

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Durerea pe care o simti in partea stanga sus a toracelui poate fi cauzata de mai multe conditii medicale, inclusiv de angina. Angina este o durere sau disconfort in piept care se produce atunci cand muschii inimii nu primesc suficient oxigen din cauza fluxului de sange restrictionat catre inima. Alte simptome asociate cu angina pot include durerea care se extinde la bratul stang, gat, maxilar sau spate, senzatia de arsura in piept, dificultati de respiratie sau senzatie de greata.

Cu toate acestea, este important sa intelegi ca durerea in piept poate fi cauzata si de alte afectiuni, cum ar fi probleme gastrointestinale, probleme musculare sau articulare, anxietate sau stres. De aceea, este esential sa consulti un medic care te poate evalua si iti poate pune un diagnostic precis.

Daca durerea in piept este severa, persistenta sau insotita de alte simptome precum dificultati de respiratie, transpiratii profuze sau ameteli, trebuie sa cauti imediat asistenta medicala de specialitate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/durerea-in-piept-durerea-toracica-anterioara-cauze-simptome-tratament_18851