De 2 zile imi este amorțit degetul mijlociu, nu il mai simt dar il pot misca. Care poate fi cauza?

Anevrism cerebral

Postata de AlexandraD cu 3 luni in urma.

Nu știu exact dacă poate fi de la o lovitură sau din cauza altor chestii

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Pot exista mai multe cauze pentru senzatia de amortire a degetului tau mijlociu. Printre acestea se numara compresia nervilor la nivelul coloanei cervicale sau la nivelul încheieturii mainii, artrita, sindromul de tunel carpian sau o deficienta de vitamine. Este posibil ca un traumatism sa provoace, de asemenea, aceasta senzatie.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/cauzele-amortelilor-de-la-nivelul-bratelor_9043