De ce mi-e pofta de sarat?

Anemie

Postata de MembruMobileApp150330210427668 cu 7 ani in urma.

Hei :)
De ceva vreme (1 luna si junatate) mi-e pofta incontinu de sarat. Chiar dupa ce consum ceva ce contine sare pofta tot nu se amelioreaza. Mentionez ca dupa ceva timp de la inceperea acestei pofte au aparut si starile de greata. Ar fi cazul sa apelez la un doctor? Ce ar putea fi?

Raspunsuri (1)

Motcu Gabriela bianca

acum 7 ani

Buna ziua. Sarea continuta in mod natural de alimente (fara adaos) este suficienta pentru a acoperii necesarul de sare al organismului. Consumul crescut de sare antreneaza consumul de apa si poate creste in mod fals necesarul de a consuma alimente sarate. Va recomand sa respectati cele 3 mese principale, sa va hidratati zilnic cu minim 1.5 litri de apa si sa evitati alimentele cu continut crescut de sare cum sunt mezelurile, branzeturile sarate, muraturile, covrigei/alune/seminte cu sare. Daca intre timp prezentati si alte simptome, adresati-va medicului de familie.