De ce fluctueaza sideremia?

Anemie

Postata de MembruMobileApp1511810499 cu 6 ani in urma.

Bună ziua. De curând mi-am făcut niște analize,întrucât am foarte des dureri de cap?senzație de oboseala și palpitatii.Analizele care nu sunt în limite normale sunt:HGB-11,3 ;MCV- 78,2 ; MCH-24,2 MCHC-31 ;EOSINOFILE- 6,8 și SIDEREMIA- 1,09. Restul analizelor sunt in limite normale. Problema cea mai mare o reprezintă sideremia,astfel că am refacut-o iar rezultatul este de 263.Într-adevăr am luat 2 pastile de fier,la prescriptia mediacului înainte cu o zi de a reface analizele.Eu am și astm și iau tratament cu montelukast,aerius si seretide.Intre timp doctorul de familie m-a trimis la hematologie.Initial am crezut că s-a greșit rezultatul,de aceea am refacut analiza și am facut-o la două laboratoare diferite și același rezultat la amândouă 263.Spuneți-mi vă rog care ar fi cauza acestor fluctuații enorm de mari. Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.