Procent neutrofile scazut ?

Anemia asociata cu deficit de fier

Postata de Utilizator11600368822 cu 3 ani in urma.

Buna seara. Am 20 de ani iar in urma unei hemograme procentul neutrofilelor este 39% ( valori normale 45-80) , insa numarul acestora este in limite : 2.63 ( 2-8). De asemenea , nr leucocite 6.74 ( 4-10) , eritrocite 4.27 ( 3.8-5.1) , limfocite % 50.4 ( 20-55) , monocite % 7.6(<15) , einsinofile % 2.4(<7) , bazofile % 0.6 (<2) , nr limfocite 3.4 (1-4) , nr monocite 0.51 ( 0.3-1) , nr eozinofile 0.16 ( 0.05-0.7) , nr bazofile 0.04(<0.2) .

Formula leucocitara pe frotiu : segmentat 48%, limfocit 42%, monocit 6%, eozinofil 3% bazofil 1% .

Nu stiu daca au legatura insa mentionez faptul ca de aproximativ o luna am o durere in gat, iar in urma unui consult orl mi s a spus ca aspectul este unul normal , fiindu-mi recomandata o ecografie de parti moi si tiroida daca durerea persista..
Imi puteti spune va rog daca este ceva ingrijorator faptul ca neutrofilele sunt in procent mai mic decat limfocitele ? Multumesc

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/ce-sunt-neutrofilele-si-care-este-rolul-lori_18063