Anemie sau atac de panica?

Anemia asociata cu deficit de fier Anemie

Postata de MembruMobileApp1497538713 cu 6 ani in urma.

Buna ziua! Sunt un barbat in varsta de 45 de ani si de cateva zile am o stare psihica si fizica destul de rea ce persista pe tot parcursul zilei. Am tot timpul o stare de ameteala, de panica, dureri de cap , uneori chiar si o stare de dezechilibru si dureri de picioare. Am trecut peste o perioada destul de grea din viata mea si timp de doua saptamani nu prea am mancat deloc si am fost foarte stresat. Probabil ca de aici au inceput toate, mentionez ca inainte de asta nu am mai avut niciunul din simptomele de ma sus, totul a inceput dupa acele 2 saptmani grele. Oare e vorba de o anemie din cauza lipsei de alimentatie? Orice as face nu pot sa scap de aceasta stare de rau , de ameteli ,si ma gandesc tot timpul la asta. Va multumesc mult!

Raspunsuri (1)

Dr. Raluca Bradea

acum 6 ani

Buna seara! Cel mai indicat ar fi sa faceti o vizita medicului de familie care sa va indice un set de analize pentru a exclude anemia sau orice tulburare organica. In momentul in care se exclude anemia sau o alta tulburare organica ne putem gandi la o tulburare functionala sau la un atac de panica.
Toate bune si multa sanatate,
Dr Bradea Raluca - Cristina,
Medic Specialist, Medicina Interna