Anemie, gastrită?

Anemia asociata cu deficit de fier

Postata de Diana cu 11 luni in urma.

Bună, am următoarele simptome de câteva zile:
Presiune la nivelul capului, după care vine senzația de greață fără vărsături, amorțeală mâinilor, frisoane ușoare, lipsa totala de apetit, disconfort stomac, fara durere persistentă, somn prost, lipsa de energie, amețeală și greutate în a depune orice efort , respirație greoaie, sete permanenta,dar greață după ce beau apă,oboseala accentuată, sentimentul că mi se urca sângele la cap, poftă de dulce.

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le-ati descris pot fi asociate cu mai multe conditii medicale si este important sa consultati un medic pentru o evaluare adecvata si un diagnostic precis.

Va oferim cateva informatii utile despre cele optiuni mentionate de dumneavoastra:

Anemia se refera la o scadere a numarului de globule rosii sau a nivelului de hemoglobina din sange. Simptomele comune ale anemiei pot include oboseala accentuata, lipsa de energie, dificultati de concentrare, amorteala sau furnicaturi in maini si picioare, paloare, senzatie de greutate in efectuarea efortului si respiratie grea. Pofta de dulce poate fi un simptom mai putin specific si poate fi experimentata in diverse conditii.

Gastrita reprezinta inflamatia mucoasei stomacului. Simptomele gastritei pot include senzatie de greata, lipsa apetitului, disconfort sau durere in abdomen, arsuri la stomac, somn tulburat si senzatie de greutate la nivelul stomacului. Simptomele pot fi accentuate dupa masa sau atunci cand stomacul este gol.

Va recomandam sa consultati un medic cat mai curand posibil pentru a primi ingrijire medicala adecvata.

Puteti efectua o programare la un medic internist: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Anemiile/anemia-cauze-simptome-si-tratament_15105
sfatulmedicului.ro/Anemiile/cum-stiti-ca-suferiti-de-anemie-pernicioasai_17073
sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/tot-ce-trebuie-sa-stiti-despre-gastrita_17305

Multa sanatate!