Puroiul în gât poate reveni la interval de 2 săptămâni?

Amigdalita

Postata de Utilizator11637259600 cu 2 ani in urma.

Bună seara!
Am un băiețel de 2 ani și 2 luni căruia îi revine puroiul pe amigdale la interval de 2 săptămâni.
Acest lucru se întâmplă din luna aprilie. Am încercat atât tratament alopat, cât și homeopat. Rezultatul este același, la 2 săptămâni revine puroiul, cu respirație foarte urât mirositoare și uneori cu febră.
În urma exudatului, nu a reieșit nici o bacterie responsabilă. Copilul nu accepta Augmentinul sau Zinnat. A primit Cefaclor și după un antibiotic din categoria penicilinelor, însă nu au funcționat. La ce investigații mai pot apela?
Mulțumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/ce-este-si-cum-se-manifesta-faringita-streptococica-la-copiii_17505