Cum pot alunga aceasta saliva lipicioasa ?

Amigdalita

Postata de Catalin cu 9 luni in urma.

Buna ziua ,acum 7 zile am facut o operație de amigdalite datorita faptului că noaptea intrăm în apnee .Azi am observat că am saliva foarte foarte lipicioasă și am ceva probleme la înghițire ,simt saliva lipicioasa in gât și acea saliva nu se duce nici daca beau apa ,plus de asta am observat că acea membrana alba care sa format in gat o elimin .Întrebarea mea este :este normal că saliva sa fie atât de lipicioasa ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Saliva lipicioasa dupa o operatie de amigdalite poate fi un simptom normal in primele zile dupa interventie, deoarece corpul se vindeca si se regenereaza. Cu toate acestea, daca aceasta problema persista sau devine mai severa, este recomandat sa consulti medicul pentru o evaluare suplimentara.

Pentru a usura disconfortul si a ajuta la eliminarea saliva lipicioasa, poti incerca urmatoarele:

1. Bea multa apa pentru a mentine hidratarea si a subtia saliva.
2. Evita consumul de alimente foarte uscate, arome si bauturi acide, care pot exacerba problema.
3. Poti folosi gargara cu apa calda si sare de mare pentru a calma gatul si a ajuta la eliminarea membranei albe.
4. Inclina-te usor in fata si incearca sa elimini saliva incet, fara a forta.
5. Daca ai indoieli sau simptome neobisnuite, nu ezita sa consulti medicul specialist pentru a primi sfaturi suplimentare si a exclude posibilele complicatii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/orl
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Durerea-si-inflamatia-gatului/amigdalectomie-cand-si-de-ce-este-indicata-scoaterea-amigdalelor_18931