Ce mă sfătuiți să fac?

Amigdalita

Postata de Georgiana. cu 2 luni in urma.

Saptamana trecută am avut probleme cu amigdalitele in sensul in care, mi s au inflamat pe rand, cu durere si pete de puroi timp de 3 zile.Am dus cu nurofen, coldrex si dropsuri pentru gat la sfatul medicului de familie.Nici o saptamana nu a trecut, si durerea s a reintors pe partea stanga, probabil, ma vor lua pe rand iar.Ce ar trebui sa fac?Sa ma intorc la medicul de familie si sa cer antibiotic daca se înrăutățește sau sa ma duc la orl?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Va sfatuim sa consultati un medic specialist ORL. Pare ca amigdalita s-a cronizat si a revenit, de aceea ar fi bine sa faceti mai multe investigatii pentru confirmare diagnostic si pentru a stabili un tratament adecvat.

Este foarte posibil sa aveti nevoie de un antibiotic, dar numai medicul specialist poate decide acest lucru, in functie de rezultatele investigatiilor.

In plus, ORL-istul va poate recomanda si un set de analize sau interventii suplimentare, daca este nevoie.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/orl

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/8-remedii-pentru-ameliorarea-durerii-in-gat_9913
sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/informatii-esentiale-despre-amigdalita_4743

Va dorim multa sanatate!