Amigdalita acuta eritematoasa pultacee?

Amigdalita

Postata de PatriciaM cu 10 luni in urma.

Bună ziua,ieri am fost diagnosticată cu amigdalita acuta eritematoasa pultacee. Am început un tratament cu augumetin și metronidazol la indicația medicului, durerea este mult mai suportabila,totuși de ieri pana astăzi s-a inflamat mai rău. Este normal?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

In general, este normal ca inflamatia sa creasca putin in primele zile de tratament, pentru ca infectia se poate agrava inainte de a incepe sa se vindece.

Augmentin si metronidazolul sunt antibiotice folosite in tratamentul amigdalitei bacteriene si pot fi eficiente in eliminarea bacteriilor responsabile de infectie. Este important sa continuati tratamentul conform indicatiilor medicului si sa terminati intreaga durata de administratie a medicamentelor pentru a preveni recidivele sau rezistenta bacteriilor la antibiotice.

Daca va confruntati cu o inflamatie severa, trebuie sa consultati medicul pentru a evalua eficacitatea tratamentului si pentru a primi recomandari suplimentare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/orl
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/amigdalita_480