Amigdalită sau altceva?

Amigdalita

Postata de Carmen Ștefania cu 6 luni in urma.

Bună ziua,

De aproximativ o săptămână și jumătate mă confrunt cu o durere în gât care s a agravat în loc să se amelioreze. Durerea este severă, la înghițire și se resimte și în jurul mărului lui Adam plus de o parte și de alta cred ca sunt ganglionii inflamați. Durerea iradiază cumva și la urechi și am avut și dureri de cap în zona frontală. Acum nu mai am. Totul a început cu o răceală nu foarte puternică. Îmi curge nasul și tușesc. Tusea este uneori seacă uneori sparge. Am avut și frisoane până acum 2 zile. Am luat ibuprofen , nurofen răceală și gripă și un antibiotic timp de 3 zile Azitrox. Știu ca nu a fost bine să iau antibiotic fără recomandarea medicului, dar în anul trecut am avut câteva episoade de amigdale inflamate plus puroi și cu azitrox vindecam. Am crezut inițial ca tot asta este. Acum nu am puroi pe amigdale . Aștept sfatul dvs. până voi putea să ajung la medic. Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Din descrierea simptomelor, exista posibilitatea ca sa aveti amigdalita, insa doar un medic poate confirma acest diagnostic in urma unui consult de specialitate.

Durerea severa in gat, inflamatii ganglionare si disconfortul in jurul marului lui Adam sunt semne tipice ale amigdalitei. De asemenea, raceala si tusea pot fi asociate cu amigdalita sau pot fi simptome separate.

Este important sa consultati un medic pentru un examen in acest caz, deoarece este posibil ca tratamentul cu Azitrox sa nu fi fost suficient sau sa fie necesara o alta abordare terapeutica.

Pana ajungeti la medic, puteti lua masuri de auto-ingrijire pentru a ameliora disconfortul gatului, cum ar fi consumul de lichide calde, clatirea cu apa sarata, evitarea alimentelor picante si iritante, pastrarea unui mediu umed (folosirea un umidificator) si evitarea expunerii la fumul de tigara sau alte iritanti.

Va recomandam sa va programati la un medic ORL: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/amigdalita_480
sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/care-sunt-manifestarile-amigdaliteii_17156
sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/informatii-esentiale-despre-amigdalita_4743