VERTIJI

Ametelile si vertijul

Postata de maratea cu 10 ani in urma.

BUNA ZIUA,AM SI EU O INTREBARE DACA SE POATE!AM 54 ANI,SUNT HIPERTENSIVA DE 5-6ANI,IAU TRATAMENT,ACUM O LUNA DIMINEATA LA 3,30-4 AM AVUT O DURERE PUTERNICA IN STINGA ZONA INIMII,CITEVA MINUTE,AM FOST LA CARDIOLOG SI NU A GASIT NIMIC,DE ATUNCI AM DURERI MARI DE CAP SI VERTIJI CIND SCHIMB POZITIA CAPULUI,AM FACUT SI ANALIZE ,COLESEROLUL ESTE 299 SI TRIGLICERIDELE 199,IAU TRATAMENT,DAR NICI O SCHIMBARE,VA ROG SA IMI SPUNETI CE AS PUTEA FACE ?MEDICUL NU MI-A PUS UN DIAGNOSTIC,

Raspunsuri (4)

Dr. Petre Muresan

acum 10 ani

Vertijul. Este o senzatie de invartire, dar poate fi si o senzatie de balans a propriei persoane sau a obiectelor din jur. Poate fi dat de afectiuni ale urechii interne, ale nervului vestibular sau ale nucleilor vestibulari din trunchiul cerebral .Alte cauze ale vertijului pot fi spondiloza cervicala si ICVB ( insuficienta circulatorie vertebro-bazilara ) Aceasta provoaca o hipoxie cerebrala, adica o oxigenare insuficienta a creierului. ( partea creierului care controleaza echilibrul este insuficient oxigenata ) . Alte cauze ale vertijului pot fi starile post AVC, scleroza multipla sau chiar tumorile cerebrale.
In consecinta, pentru a clarifica situatia si a vedea de unde vine aacest vertij, sunt necesare investigatii. Va recomand un consult ORL si o explorare imagistica a coloanei cervicale. Dupa ce se stabileste cauza si se pune un diagnostic, se poate stabili si cel mai potrivit tratament . Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )

maratea

acum 10 ani

multumesc mult pentru raspuns,voi merge la orl cit de curind!o zi buna!

Dr. Petre Muresan

acum 10 ani

Ma bucur ca v-ati hotarat sa mergeti la ORL. Astept vesti de la dumneavoastra si sper sa fie numai de bine. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )

AnAnasha

acum 10 ani

Buna ziua, de luni de zile am un zgomot in creier,urechi.Nu reusesc sa scap de el.Fac tratament hipertensiv; chiar si la tensiune mica zgomotele nu dispar.Mentionez ca in urma cu 5 luni,in urma unui conflict de munca mi-a fost foarte rau,si practic de atunci nu mai scap.Datorita zgomotelor de la locul de munca,pe parcursul timpului am sesizat ca a scazut puterea auditiva, fapt confirmat si la controlul anual obligatoriu pentru locul de munca. Nu am primit nici o indicatie.Problema este ca nu_mi dau seama ce poate provoca acest disconfort, cel al zgomotelor si nu stiu ce trebuie facut.
Multumesc anticipat