Tulburari de echilibru

Ametelile si vertijul Encefalopatie hipertensiva

Postata de eduard30124009 cu 12 ani in urma.

Diagnostic din spital:encefalopatie hipertensiva remisa,h.t.a. primara,c. ischemica,sd depresiv.
Examinari:analize singe si urina normale;t.c. normal;fund de ochi si tens.oculara normala;examen pulmonar normal;o.r.l. normal
Medicamentatie:Tritace 2,5mg,serlift 50mg,imuvane 7,5mg,betaserg 24mg,biobil 80mg,movalis 15mg,eurovita
Virsta 53 ani,feminin,77kg,nu am fost bolnava niciodata.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

valorile crescute ale tensiunii arteriale, ac***a in vedere diagnosticul de h.t.a (hipertensiune arteriala), determina ameteala. de aceea este important sa respectati tratamentul indicat de medicul curant.
tulburarile de echilibru vor fi obiectivate de medicul neurolog (pentru afectiunile sisemului nervos central) si de medicul ORL (pentru afectiuniel vestibulare periferice) .