tensiune normala su nu??

Ametelile si vertijul

Postata de membru215923 cu 11 ani in urma.

Buna ziua va rog daca se poate sa imi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare.... Dimineata am tensiunea11/7 si pulsul inimi 60..70 in cursul zilei tensiunea mea scade la 10/7 si creste la 13/8 si pulsul inimi 60..80. asi vrea sa stiu daca e buna sau nu... tin sa precizez k urmez cu magne b6... va multumesc mult

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Atat tensinea arteriala cat si pulsul sunt in limite normale. Nu aveti motive de ingrijorare.

Raluca Ana

acum 10 ani

Buna ziua,
Sunt insarcinata si am urmatoarea intrebare:
Daca stau linistita , acasa sau la munca si nu ma stresez tensiunea mea este 11-7, 12-8. Daca ma agit cu munca, urc scari(efort) sunt si o persoana anxioasa, creste pana la maxim 15.5 cu 10. Medicul meu ginecolog ma pune sa iau pastile de tensiune insa nu stiu daca chiar am nevoie, tinand cont ca sunt zile cand nu depaseste o tensiune normala. El a zis ca se poate produce dezlipire de placenta in orice moment ar ajunge tensiunea mea peste 14 cu 9. Nu as dori sa iau pastile inutil, doar pentru niste puseuri de tensiune favorizate de anumite conditii.Va multumesc.