Simptome ciudate

Ametelile si vertijul

Postata de dflory cu 12 ani in urma.

Am 33 ani..deseori am senzatia de rau la stomac care se ridica si mi se pune un nod in gat, insotit de ameteala, intepaturi in urechi, etc... totul dureaza cateva secunde..dupa care imi revin..
Dar am aceste simptome de mult timp si nu stiu cu ce probleme sa le asociez..
Câteodată revin zile in sir la cateva ore diferenta , iar apoi zile in sir , nu am nici urma de asemenea senzatii..

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Daca a fost exclusa o cauza organica (afectare tiroidiana) a manifestarilor dvs, acestea pot fi si in cadrul unei stări de anxietate (palpitatii,furnicaturi la nivelul mainilor si fetei, senzatie de nod in gat, o stare de confuzie, de agitatie, senzatie de lipsa de aer (oftat, suspin) ). Ar fi bine de apelat la un medic psihiatru ce va stabili un tratament anxiolitic funcție de necesitate si un psiholog pentru o psihoterapie .

dflory

acum 12 ani

Mulumesc pt. promtiudine..
Nu am facut nici un fel de analize in legatura cu tiroida, de aceea intreb, fiindca nici nu stiu de unde as putea incepe cu investigatiile, la ce fel de probleme sa ma gandesc.
Legat de starea de anxietate, nu am motive, nu am timp de asa ceva.. :) .

membru212377

acum 12 ani

de 3 ani ma confrunt cu dureri de cap pe care le am zi de zi,deseori ma trezesc dimineata cu ameteli care persista pana la 2-3 zile imi revin dupa care le resimt din nou.mi se intampla sa am aceste ameteli in timpul zilei cand sun la munca timp de cateva secunde am o pierdere de echilibru insotita de ameteli.deseori imi amorteste mana stanga,se invineteste si devine rece.urmez si un tratamen de calciu si magneziu pentru sa deseori am caderi de calciu manifestate prin amortirea fetei si a membrelor,sufocare.timp de 3 ani urmez tratament cu celebrex,quarelin,betaserc dar tot nu ma simt bine.mentionez k in special vara ametelile se intensifica.

anca

acum 8 ani

Buna ziua,
De 3 luni ma confrunt cu niste simptome ciudate.
Totul a inceput din luna mai decat am lesinat la locul de munca.Dea tunci mi-am tot facut o serie de examene la inima,la cap,la sange,ORL si toate au iesit bune dar vad ca simptomele persista si pe zi ce trece starea mea se inrautateste.Totul incepe cu o presiune mare care o simt in cap,vedere incetosata,ameleti,stari de greata,furnicaturi in maini si in picioare cateodata si in limba , plus o pierdere de echilibru pe partea drapta.Cand am toate aceste simptome nu reusesc sa stau in picioare.Nu stiu ce sa mai fac.... nu am avut niciodata probleme cu sanatatea .Va rog sa ma ajutati