Sfat...

Ametelile si vertijul

Postata de ROBERT1278685 cu 12 ani in urma.

Cam in cat timp ar trebui sa se intrevada rezultate notabile in urma unui tratament cu Cerebrolysin (fiole de 5 ml, 1 fiola injectabila zilnic, 10 zile pe luna, 3 luni consecutiv) si Cavinton (comprimate de 5 mg, 3 comprimate pe zi dupa mesele principale)pentru afectiunea "tulburari circulatorii cerebrale". Cele 2 medicamente mentionate mai sus pot interactiona cumva cu Claritine (il iau pentru alergia la praf de casa, in mod deosebit)? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Rezultatele in ceea ce priveste eficacitatea tratamentului cu Cerebrolysin si Cavinton pot varia in functie de gravitatea afectiunii, de varsta pacientului, de raspunsul individual la medicamente si de alti factori. Cu toate acestea, in mod general, se poate spune ca ar trebui sa se constate o imbunatatire dupa 3-6 luni de tratament. Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra orice schimbare in starea dumneavoastra.

Cat despre interactiuni intre medicamente, nu exista studii care sa indice o interactiune directa negativa intre Cerebrolysin, Cavinton si Claritine. Totusi, este intotdeauna recomandat sa consultati medicul dumneavoastra sau farmacistul pentru a va asigura ca combinarea acestor medicamente este sigura pentru dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/cum-putem-imbunatati-circulatia-sanguinai_8131
https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/solutii-pentru-imbunatatirea-circulatiei-sangelui_19602