RMN cerebral nativ

Ametelile si vertijul

Postata de mariapop92 cu 9 ani in urma.

Am facut un RMN cranian si as dori sa imi interpreteze cineva, va rog
Diagnostic trimitere: Sd. cefalalgic persistent,tulburari de comportament.
Rezultatul examinarii: Sinuzite ,maxilara,etmoidala si frontala,bilateral.
Deviatia septului osos nazal.
Ingrosari ale mucoaselor cornetelor nazale .
Creierul:hipotrofii la nivelul polilor anteriori ai lobilor temporali si ai lobilor parietali,
bilateral, si la nivelul polului posterior al lobului frontal stg.
Chist arahnoidian frontoparietotemporal stg. de aproximativ43 mm AP/48,2 mm LL/63,6 mm
CC.
Chist arahnoidian temporal dreapta de aproxiativ 13,4 mm AP/36,9 mm LL/ 23,1 mm CC .
Cisternele zonei opto-chiasmatice apar dilatate.
Globii oculari si orbitele au aspecte normale IRM in prezent .
Arterele carotide interne ,arterele vertebrale si trunchiul vertebrobazilar au aspecte normale
IRM.
Sistemul venos al creierului are aspecte normale IRM in prezent.
Neurocraniul este normal IRM in prezent( inclusiv saua turcica).
Urechile interne si CAI sunt normale IRM nativ in prezent,bilateral.
Fara imagini care sa sugereze prezenta PEIC,supra- sau sub-tentorial.

Raspunsuri (1)

popescu ana

acum 9 ani

am facut un RMN CEREBRAL SI VA ROG SA-MI EXPLICATI MAI PE INTELES CE REPREZINTA LIPSA VIZUALIZARII ARTEREI COMUNICANTE POSTERIOARE STANGI. VA MULTUMESC