RMN celebral?

Ametelile si vertijul Afectiuni neurologice

Postata de georgiou cu 5 ani in urma.

Va rog din suflet o interpretare mai pe intelesul pop**ar la un rmn facut fiicei mele
Minime leziuni milimetrice flu delimitate in hipersemnal T2 si FLAIR,fara restrictie pe secventa de difuzie localizate subcortical parietal bilateral si periventricular posterior sugerind leziuni demielizate nespecifice.
va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

acum 5 ani

1. toate analizele si investigatiile se interpreteaza corect doar de medicul care a trimis la investiagtii, El stie pacientul si ce asteapta sa vada de la acea investiagtie, rupta din context nu pre are valoare clinica
2.Fenomenul de demielinizare primara, apare datorita inflamari si distrugeri selectiva a mielinei, teaca care inveleste nervul. Este o probleme care trebuie discutata cu un medic neurolog.
3. DAR poate fi un semn indirect de probleme autoimune.. care tin de starea intestinelor, de intoleranta la lactate si alte proteine animale....

georgiou

acum 5 ani

va multumesc de raspuns promt! pe 20 decembrie santem programate la Colentina.Tinem legatura!

georgiou

acum 5 ani

de fapt domnule doctor situatia este de jale.am fost la 5 doctori si avem tot atitea diagnostice.anemie pernicioasa,tromboza,lipsa de fier,hipertensiune si reffux gastroesofagian.problema este ca in 3 saptamini a slabit 15 kg.nu poate minca nimic solid,doar foarte fluid.asta numai dimineata.seara imi spune ca i se inchide gitul,nu poate trece nici saliva.ii amorteste gura,partea stinga a corpului.merge la urgente aproape la dou zile.o perfuzie aici,acolo si gata.in afara de pastilele de hipertensiune ni s au scris vitamine,aspertem,folate 400,b12,oroperidys.o doare capul,ameteste iar ieri ia curs sange din nas.Sant o mama disperata!va rog din suflet sa ma indrumati unde sa mergem,ce investigatii putem face? va multumesc!