Presiune in tampla

Ametelile si vertijul

Postata de Tisaflorentina cu 12 ani in urma.

Buna seara. Azi cand ieseam de la metrou am simtit o presiune puternica in tampla stanga, simteam cum imi amortesc mainile si picioarele si cum ma cuprinde lesinul. Aveam senzatia ca se scurge sangele din mine. Nu este prima oara cand patesc acest lucru. Am dureri crunte in partea cervicala a capului , chiar si cand intorc capul dreapta stanga . Uneori presiunea din tampla o simp si in partea de sus a nasului cu furnicaturi pe partea stanga a fetei.

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 12 ani

Din descrierea simptomelor ar putea fi vorba de o afecţiune în sfera ORL (ex. sinuzita), de aceea recomand consultul unui medic ORL-ist pentru identificarea cauzei şi stabilirea unui diagnostic

Tisaflorentina

acum 12 ani

Multumesc frumos pentru raspuns. Am fost la un consult ORL cu ceva timp in urma, la primele simptome si m-a trimis la fel de frumos acasa cum am venit. Daca imi puteti recomanda un medic care isi face meseria cu dedicatie, v-as fi recunoscatoare.

Multumesc

Mihaela22120678

acum 12 ani

Simptomele par a fi de la tensiunea scazuta, poate fi vorba de o stare lipotimica. Se intampla frecvent la femei tinere, nu va speriati. Daca era ceva grav va spunea medicul la care ati fost. Sanatate!

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul în care este vorba de o afecţiune în sfera ORL, aţi putea merge şi recomand un consult la conferenţiar dr. Augustin Dorel Manu de la Spitalul Clinic Judeţean Ilfov - Sfinţii Împaraţi CONSTANTIN şi ELENA (fost TITAN)

cristian

acum 11 ani

am si eu aceleasi simptome...doar ca nu ametesc. aceste presiuni le am aproape tot timpul, mai ales cand sunt in repaus. simt si in spatele ochiului uneori, iar pometele stang aproape imi amorteste. ar putea fi si ceva pe cale nervoasa??

angela

acum 10 ani

salut eu cind simtesc asa presiune ma opresc si imi masezi timplele si dupa cap si imi ajuta alta solutie nui in starea aceasta ma stradui sa nu trag atentie la toate fleacurile ce se intinpla inca putin si ajungeam la psihiatru dar ma speriat asta si am luat alta intorsatura sa fiu mai optimista si pasesc peste toate bafta va doresc la toti multa sanatate si la multi ani

Andreea

acum 7 ani

Pt.Cristian
Si eu am exact aceleasi senzatii ca si tine in tampla.Ai descoperit cauza?