PNEUMONIE

Ametelile si vertijul Preventia pneumoniei

Postata de petro00 cu 11 ani in urma.

BUNA ZIUA...VA ROG FRUMOS DACA IMI POATE RASPUNDE CINEVA!!!!VA ROG..MARTI NOAPTEA AM AVUT NISTE DURERI DE CAP INGRAZITOARE,AM MERS LA SPITAL SI ACOLO MIAU FACUT UN ALGOCAMIN.MIERCURI DIMINEATA AU INCEPUT STARILE DE RAU!AM MERS LA MEDICUL DE FAMILIE SI AM SPUS CA MIE GREATA SI AMETESC FOARTE TARE,TUSESC SI SCUIP VERDE,AM NAS INFUNDAT..NU AVEAM NICI O DURERE!AM FOST CONSULTATA SI MIAU SPUS CA AM PNEUMONIE:( MAI MULT PE PARTEA STANGA.MIA DAT TRATAMENT CU AUGUMENTIN LA 12 ORE; ERDOMED O PASTILA DE DOUA ORI PE ZI; BROMHEXIN SI PARACETAMOL OZONE....EI IN CONTINUARE SUNT AMETITA SI AM STARI DE GREATA...E CEVA NORMAL?DUPA CAT TIMP VOR INCETA STARILE?MULTUMESC

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Va recomand sa efectuati o radiografie pulmonara ( pentru obiectivarea pneumoniei) si o ecografie abdominala , in vederea evaluarii colecistului. Un set de analize ar fi de asemenea, necesare.

petro00

acum 11 ani

sunt operata de colecist de doi ani jumatate,am 24 de ani...dar simptomele de greata si ameteala sunt normale in diagnosticul de pneumonie?dimineata pe stomacul gol iau prima data un omez,apoi augumentin...va rog raspundetimi daca e normal sa fie ametita si sa am stare de voma...

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, in pnenumonii pot aparea manifestari nespecifice gen: dureri musculare, dureri de cap, dureri abdominale, greata, varsaturi, diaree, anorexia, scaderea in greutate, etc

petro00

acum 11 ani

multumesc frumos...dar dupa cat timp de tratament imi pot disparea aceste simptome?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Teoretic,odata cu rezolutia pneumoniei, adica, dupa cel putin 72 de ore de la initierea tratamentului antibiotic.