Nu avem un diagnostic

Ametelile si vertijul

Postata de carmela54767 cu 9 ani in urma.

Buna seara! De aprox. doua luni de zile mama mea in varsta de 54 se simte rau, uneori f rau. Ni s-a spus ca are o anemie severa dar nu stim cauza. Simptome permanente sunt ameteala, cateodata f puternica, slabiciune, stare generala p***a. In afara de acestea apar din cand in cand senzatia de greata, fara varsaturi, palpitatii f puternice cateodata, insotite de cefalee. A facut o serie de investigatii, toate iesind bine: endoscopie, colonoscopie, control ginecologic. Precizez cahormonii tiroidieni sunt in limite normale, a facut si analiza pt talasemie care a iesit negativa. Din hemoleucograma completa, singurele care nu au iesit bine sunt cele legate de eritocite, care sunt unele mai mici, altele mai mari decat ar trebui sa fie. Nu stim incotro sa ne mai indreptam, ce analize ar trebui sa mai faca mama mea. ca sa avem un diagnostic pt ca incertitudinea aceasta ne omoara. Va multumesc din suflet celor care ne puteti ajuta cu un raspuns!

Raspunsuri (5)

luminita270

acum 9 ani

Asa cum ati spus,s-au facut si analize de sânge. In general,anemiile pot fi hemolitice(intrinseca si extrinseca).Din punctul meu,subliniez,doar al meu , indicat ar fi analize de sange suplimentare(hemoglobina,eritrocie,aspiratie de maduva osoasa,infectii cu hepatita,tulburari autoimune-lupus eritematos).Anemiile sunt de mai multe tipuri: feripriva,hemolitica,microcitara,megaloblastica si pernicioasa.Nu ar strica sa mergi la un hematolog bun,sa-i ceri o parere.Sanatate!

carmela54767

acum 9 ani

Multumesc frumos!

VICKY

acum 9 ani

simptomele de care povestiti eu le am avut cind se declanseaza criza care se numeste Syndrome de Méniére,.adica echilibrul din urechea interna este dereglat.
Nu se stie cauza dar la mine ,am verificat dupa fiecare criza care iti da senzatia de lesin ,voma ametelii,o stare ingrozitoare,sa declansat ori am avut o mare spaima,ori un moment de mare enervare ,am avut 3- 4 crize in 10 ani si de fiecare data o fost ceva iesit din comun .
Mergeti la un bun ORLsi va va supune la teste si se va vedea imediat .
BONNE CHANCE

carmela54767

acum 9 ani

Multumesc frumos!

luminita270

acum 9 ani

Vicky,aici este vorba despre anemie,nu despre sindromul M