Lesin

Ametelile si vertijul

Postata de AndreiMoldovan cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
In urma cu trei luni am avut un accident la ski care s-a soldat cu 3 fracturi(femur,omoplat si nas)...sunt elev si ieri am mers cu clasa intr-o excursie,acolo unde am mers a trebuit sa urc un deal dar pe scari.Dupa ce am coborat am inceput sa am o dure groaznica de picior si am mers sa vizitam o facultate.Am intrat intr-o sala de clasa ,acolo eram in jur de 50 de persoane ,tin sa mentionez ca am stat in picioare,la un moment da am simtit ca ma imbat de cap (am ameteli) am simtit aceste ameteli aproximativ 1 minut iar apoi am lesinat.
As dori sa imi spuneti care ar putea fi problema,in urma cu o jumatate de an am avut probleme cu calciul si magneziul din corp si am urmat un tratament recomandat de medic.
Va multumesc pentru timpul acordat.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cauzele sunt numeroase: anemie, tulburari de ritm, scaderi ale tensiunii arteriale, afectiuni neurologice, scaderea glicemiei, etc. Este recomandat sa efectuati o evaluare amanuntita: buletin de analize , EKG, ecografie cardiaca,abdominala, consult neurologic, etc.