interpretare RMN

Ametelile si vertijul

Postata de mandale84 cu 11 ani in urma.

Buna ziua , de curand am facut si eu un RMN cervical si as dorii putin ajutor in interpretarea lui , as vrea sa stiu cat de grav este :
Secvente : T1 , T2 , coronal STIR , axial T2
- accentuarea acurburii fiziologice la nivel cervical inferior
- protuzie discala posterioara c3 , discret lateralizata stanga ce sterge spatiul perimedular anterior, fara conflicte disco - radiculare
-reducerea inaltimii spatiului intervertebral posterior c5-c6 , c6-c7
-fara anomali de semnal sau morfologie la nivelul corpurilor vertebrale toracale superioare si cervicale
-fara alte anomali discale toracale superioare si cervicale
-cordon medular cercical si toracal superior cu semnal si pozitie normale.
- incidental chist retentional sinus maxilar drept , cu diametru de maxim 20 mm.

Mentionez ca am dureri de cap si mari probleme in a adormi noapte , precum si o onumita stare de ameteala , pot fii aceste simtome date de coloana cervicla ?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Eveti o mica hernie de disc la nivel C3-C4 si modificari degenerative C5-C7. Posibil sa explice simptomatologia descrisa.
Aveti , de asmenea, un chist la nivleul sinusului maxilar drept pentru care trebuie sa consultati medicul ORL-ist.