Este vertijul diagnosticul corect?

Ametelile si vertijul

Postata de pacientcb cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Sper sa ma puteti ajuta cu un diagnostic in urmatoarea problema. Incerc sa aflu care este cauza senzatiilor de voma, greata si ameteala atunci cand dansez. Sunt zile in care pot sa dansez fara probleme dar de cele mai multe ori daca ma invart in timpul dansului manifest simptomele de mai sus. Pot sa calatoresc cu orice mijloc de transport, nu am astfel de probleme; simptomele apar doar in timpul dansului. As vrea sa stiu care este problema si daca exista un tratament in acest sens. Tin sa precizez ca am munca de birou si fac foarte putina miscare fizica dar nu am probleme de greutate deoarece respect un regim alimentar.

Multumesc mult!

Raspunsuri (1)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Un diagnostic corect implica cel putin doua vizite: una la medicul ORL-ist, alta la neurolog.