Este lesin sau nu?

Ametelile si vertijul

Postata de cotletcristian cu 12 ani in urma.

Buna ziua! O prietena de-a mea mergand prin mijloacele de transport in comun, a avut o perioada in care a ramas inconstienta, si nu se mai putea tine pe picioare. Fata i se ingalbenise iar buzele se invinetise. Se poate sa-mi spuneti si mie ce s-a intamplat tinand cont ca se simtea foarte bine inainte... iar apoi dupa ce si-a revenit o durea putin capul. Este o boala? Cum se poate trata? Multumesc mult!

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Această stare poartă denumirea de lipotimie. Ea s-a datorat probabil căldurii sau aerului poluat din mijlocul de transport (probabil combinate cu oboseala şi o stare de deshidratare)

cotletcristian

acum 12 ani

Se poate face ceva ca aceasta stare sa nu mai existe? Sau este ceva aparent normal din cauza acelor factori?

Medic Epuran

acum 12 ani

Recomand o hidratare bună (consumul a minim 2-3 litri de lichide pe zi), odihnă şi evitarea stresului.

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Desi cele mai frecvente cauze de "lesin" sunt complet benigne, e totusi prudent ca prietena dvs sa faca un minim bilant medical (consult neurologic, cardiologic si citeva analize uzuale de sange).

cotletcristian

acum 12 ani

Multumesc foarte mult pentru informatii!