Dureri puternice la tampla, ameteli.. AJUTATI-MA!!!

Ametelile si vertijul

Postata de ANDREA0411 cu 12 ani in urma.

Mama mea (44 ani) acuza dureri puternice in zona tamplei si ameteli.

Problema este ca e munceste in Italia si momentan nu poate beneficia de efectuarea analizelor, pana nu isi rezolva cu residenta.

Precizez ca este foarte stresata in ultima perioda, munceste foarte mult, are lombosciatica si totusi este nevoita sa ridice greutati.

Sunt extrem de ingrijorata pentru ea, pentru ca nu este genul care sa se planga si totusi a facut-o (asta inseamna ca intr-adevar se simte foarte rau).

Va rog sa imi oferiti niste sfaturi, cam despre ce ar putea fi vorba deoarece ma simt foarte neputincioasa pentru ca nu am cum sa o ajut..

Raspunsuri (2)

ANDREA0411

acum 12 ani

Am uitat sa mai precizez si faptul ca are probleme cu nervii...

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Cefaleea ( durerea de cap ) apare in legatura cu surmenajul intelectual sau fizic, nerespectarea ritmului somn-veghe, stari de foame, situatii conflictuale, schimbari meteorologice, intoxicatii cronice, alcoolism, tabagism, abuz de cafea, in boli infectioase insotite de febra sau in stari anoxemice (anemii). Cefaleea vasomotorie are caracter de apasare difuza, uneori chinuitoare, alteori se prezinta sub forma de intepaturi, sfredelire, tractiuni sau "lovituri de ciocan". I
ar fi bine sa va adresati medicului neurolog pentru stabilirea caracterului durerii (exista cefaleea vasomotorie, cefaleea din afectarea sinusurilor fetei- sinuzite, din nevralgiile nervilor intracranieni)
Se poate incerca un tratament antialgic (impotriva durerii) ce nu necesita prescriptie medicala.