din ce cauca?

Ametelile si vertijul

Postata de carla1234 cu 13 ani in urma.

Am 34 ani si va rog sa ma ajutati cu sfaturi deoarece cam de 1 an si jumatate am ameteli, stari de greata,am avut chiar si vertijuri (de 2 ori), imi pacane urechile din cand in cand. ma dor chiar si picioarele si menstruatia mi sa dereglat (imi intarzie si am foarte putin).
Am facut toate analizele posibile chiar si un tomograf si un RMN la cap si nu mi-a iesit nimic. Lucrez la birou si ma trezesc cu calduri ingrozitoare si atunci ma ia cu ameteli si batai ale inimii rapide simt ca ma strange ceva de cap.

Raspunsuri (5)

Dr. Medicina Interna

acum 13 ani

Senzatia de ameteala, greata palpitatii poate fi data de o problema tiroidiana. Daca se exclude afectiunea tiroidiana se ia in discutie un posibil context de suprasolicitare psihica, dupa un stres sau o suparare, fiind mai degraba expresia unui disconfort psihic, in acest sens consilierea psihologica fiind de un real ajutor.

carla 1234

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns, dar as vrea sa va mai cer o lamurire: nu pot sta in picioare ma dor si am senzatia de lesin si dureri de cap pot fi tot pe psihic?

mihaela

acum 13 ani

si eu ieri am avut anumite sintome cum ar fi:nu am mai putut sa ma ridic din pat, cand am vrut sa ma ridic am avut o ametiala si greata ,imi venea sa vars , am si varsat pina al uema spre seara am chemar salvaera si am vost dusa la neuro am primit tratamen t cu :betaserc24mg si oxybral SR .am stat si cu o prefuzie ,am primit si 2 pastile. situatia si starea mea ma ingrijoreaza am f38 ani

Dr. Medicina Interna

acum 13 ani

In cazul d-voastra se ia in discutie sindromul vertiginos. pentru stabilirea cauzei acestuia este necesar consultul ORL si neurologic.

Eugen

acum 9 ani

sotiea mea are 30de ani cu trei ani in urma a inceput sa aiba dureri groaznice de cap,ameteli, oboseala, am fos la diferite spitaluri, si toti spun ca este sanatoasa. acum tot are aceleasi sintome, si dureri de stomag, greturi. medicii din russiea spun ca nare nimic. Spunetimi va rog cum sa procedam, ca trei ani in fie care zi una si aceiasi, rau .