ce se intampla

Ametelile si vertijul

Postata de elavinia cu 12 ani in urma.

Intr-o dimineata m-am trezit si cand sa trec la starea de trezie de la cea de somn, am observat ca cu ochii inchisi sau deschisi se invartea casa cu mina, asta fara sa ma ridic din pat.Am incercat apoi sa ma ridic din pat sperand ca nu voi mai avea senzatiile acelea insa rezultatul a fost acelasi, in plus am simtit o stare de rau.Abia dupa vreo 30 minute, perioada in care am si vomat (era doar saliva) au trecut starile de ameteala insa starea de rau abia peste vreo 6 ore a trecut.Ce credeti ca am, ce specialist sa consult, caci medicul de familie mi-a dat trimitere pt ecografie abdominala si analize la sange pt o eventuala infectie urinara?Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie daca sunteti cunoscuta cu vreo afectiune pana acum si daca urmati vreun tratament?
episodul descris mai sus este primul de acest gen? sau s-a mai repetat, si in ce conditii? in afara de ameteala ati mai avut si alt simptom?
pentru ce motive vi s-a dat trimiterea la ecografie abdominala si analizele pentru infectie urinara?

va urez o zi buna

elavinia

acum 12 ani

Nu am nici o afectiune si nu iau nici un tratament , analizele sangelui mi le fac tot la 2 luni , cand merg sa donez.Este prima data cand mi se intampla asta si m-am speriat , deoarece nu suportam nici sa faca copiii galagie sau sa-i vad ca se miscau in camera , acest lucru mie imi agrava starea de rau.Mi s-a dat trimitere pt ecografie , deoarece medicul meu a zis ca ar putea fi o infectie urinara, o p***a functionare a rinichilor , spunand ca aceste afectiuni dau simptomele pe care le-am trait.
Multumesc, o zi buna!