ce poate insemna?

Ametelile si vertijul

Postata de Oana Codrescu cu 10 ani in urma.

Femeie - 34 ani ; sangerare abundenta la menstruatie ; perioada de recoltare a analizelor in penultima zi de ciclu menstrual.
neutrofile 69.70
nr.eritrocite 3.99
hemoglobina 8.13
hematocrit 26.62
vol.eritrocitar mediu 66.74
hemogl.eritrocitara medie 20.37
concentratie medie Hb 30.52
latimea distrib.eritrocitare 18.02
latimea distrib.trombocitare 18.25
VSH 43
Proteina C reactiva 192

Ar trebui sa-mi fac griji? Dupa amiaza o sa ajung la dr.de fam. Multumesc.

Raspunsuri (5)

DERMA CLUJ

acum 10 ani

Buna,

Valorile normale depind mult de la laborator la laborator si sunt importante in interpretarea corecta a rezultatelor. Nici unitatile de masura nu le-ai trecut, deci rezultatele postate sunt incomplete.
In orice caz, uitandu-ma peste ele, poti avea o anemie (feripriva - posibil in contextul pierderilor de sange, trebuie dozata sideremia) si un posibil sindrom inflamator (daca VSH si PCR sunt crescute).
Multa sanatate,

www.dermacluj.ro
FACEBOOK: Derma Cluj

Oana Codrescu

acum 10 ani

Multumesc.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Anemie ( scaderea hemoglobinei) datorata sangerarilor abundente. Sindrom inflamator seric ( VSH, CRP crescut)- prezent, ceea ce sugereaza un proces inflamator, infectios, etc.

Oana Codrescu

acum 10 ani

Multumesc.
Mi s-a recomandat supliment de fier , ginkobiloba si repetarea analizei de CRP. Imi va da tratament cu antibiotic si dupa o sa refac analiza de proteina C reactiva.

C.Ralu

acum o luna

Știu că a trecut foarte mult timp de când ați pus întrebarea, dar aș vrea să știu dacă ați găsit cauza pentru CRP crescută și dacă s-a rezolvat problema?