Ce medicamente ar trebui să iau pentru vertij ??

Ametelile si vertijul

Postata de Strugariu Cristina cu o luna in urma.

De câțiva ani mă confrunt cu stări de amețeală.De ceva vreme fac crize de vertij. Se învârte totul în jurul meu.Dureaza cam un minut după care îmi revin. In momentul acela transpirsi îmi bate inima mai accelerat. Câteodată și seară in pat când pun capul pe pernă se învârte totul în jurul meu.Si nici nu mă pot învârti de pe o parte pe alta. Menționez că am făcut și două RMN cu opt ani in urmă. Toate au ieșit bune. Dar între timp crizele de vertij s-au intensificat și nu știu ce să mai fac. Anul trecut prin toamnă am mai fost la medic și mi-a dat să iau Alevert dar nu mi-a folosit la nimic. D-voastră ce mă sfătuiți ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este important sa consultati un medic daca aveti simptome continue de vertij. Medicul va poate recomanda medicamente cum ar fi betahistina sau meclizina pentru a ajuta la reducerea simptomelor de vertij. De asemenea, poate fi de ajutor un somn suficient, evitarea alcoolului si a cafelei si practicarea unor exercitii fizice regulate.

In cazul in care tratamentul cu Alevert nu a avut efect, este posibil sa fie necesara incercarea unui alt medicament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/ameteala-si-pierderi-de-echilibrui-tot-ce-trebuie-stiut-despre-vertij_17604
sfatulmedicului.ro/Reumatisme-degenerative/reumatismele-degenerative-artroza-si-spondiloza_1653

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.