Ce este acest vertij

Ametelile si vertijul

Postata de maria580124987 cu 13 ani in urma.

Am avut un vertij, o ameteala de nu ma puteam da jos din pat. A FOST INSOTIT DE UN PUSEU DE TENSIUNE. Mi-am revenit in aceeasi zi . Sufar si de spondiloza cervicala. Considerati ca aceste 2 cauze sunt suficiente pentru a-l explica ?

Raspunsuri (2)

Dr. Masariu Roxana

acum 13 ani

Tensiunea a fost secundara episodului vertiginos sau ea a cauzat ameteala?

maria580124987

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns. Cred ca tensiunea a cauzat ameteala. De ani de zile iau tratament de intretinere ptr tensiune, in cantitate f mica si fiind f cald m-am gandit sa-l reduc si pe acesta.(Tensiunea in medie 12/8) Cand m-am trezit dimineata nu ma puteam da jos din pat de ameteala in functie de cum miscam capul.Cand mi-am luat tensiunea aveam 16/10,In cateva ore s-a reglat la 12/8. Altfel, gandirea si totul era OK. Seara inainte de a face vertijul am avut si un usor disconfort hepato-biliar sa-i zic asa ( eu am extirpata fierea), precum si o durerere pe jumatate de cap si am luat un tador.
Acum 5 ani am avut un astfel de episod dar cu voma si diagnosticul a fost de toxiinfectie alimentara.
.