Care ar fi cauza, cauzele...?

Ametelile si vertijul

Postata de Alina62454261 cu 13 ani in urma.

Buna ziua, Ma numesc Alina si am 42 de ani si sunt casnica. Acum cca 6 luni au aparut primele ameteli care au tinut 6-7 zile. Senzatia de ameteala la miscari stanga-dreapta a capului, ridicare, chiar stand lungita in pat cu ochii inchisi. Am senzatia ca ma duc in gol, totul se invarte in jurul meu si am capul greu (o presiune). Aceasta senzatie nu tine mult, cca 30 secunde. Se repeta la interval de ceva ore. Acum au reaparul, de ieri si nu stiu ce se intampla cu mine. Mi-am luat tensiunea: 10/6, puls 93. Acum o luna am avut o senzatie ciudata cand "o rotita zimtata" se rotea si imi acoperea jumatete din ochiul stang, apoi se muta la celalalt. Am 1,60/76 si am un stil de viata sanatos, fara excese sau placeri de genul: alcool, tutun, nopti nedormite...
Astept si raspunsul unor specialisti si va multumesc anticipat.

Raspunsuri (7)

Constantin

acum 13 ani

Terapia complementara te poate ajuta

Alina62454261

acum 13 ani

Multumesc frumos, dar nu stiu la ce te referi. Poti detalia?

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Consultati neaparat un medic neurolog. Sanatate!

Alina62454261

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspuns. Am consultat un medic reumatolog, am facut o radiografie si am primit diagnosticul de spondiloza. Stiam ca sufar de spondiloza, dar ne aveand dureri, nu am banuit ca asta ar fi cauza. Ca medicatie mi s-a prescris Piroxicam gel, pe care-l aplic deja. Astept o imbunatatire a starii mele de sanatate cat de curand. O zi minunata tuturor.

mary

acum 13 ani

am aceleasi simtome ameteli pana la starea de lesin sau cufundare in neant un fel de a muri,oare tot de la spondiloza sa fie ? si cand stau pe scaun am senzatia de ameteala! am facut acum 2 ani atac de panica, oare si de acolo ma pot simti asa? astept raspuns d-le doctor! multumesc

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Pentru Mary - spondiloza cervicala poate da vertij, dar poate fi si o tulburare de panica sau anxietate generalizata. Mergeti intai la un medic neurolog sau reumatolog sa excludeti cauza organica, faceti o radiografie de coloana cervicala. Daca simptomele nu sunt justificate in acest fel, va astept pentru o evaluare psihologica la cabinet. Sanatate!

Pentru Alina - ma bucur ca ati luat legatura cu un reumatolog si ati depistat cauza! Urmati tratamentul cu constiinciozitate si mergeti la control. Sanatate!

Ionuț

acum 7 ani

Buna ziua.ma numesc ionuț am 32 ani si de aproape un an am ameteli zi de zi,mentionez sunt șofer de tir si acolo ametesc cel mai rau,ma ia cu stare de leșin, tremuraturi in tot corpu,am senzatia ca mor..miam facut analize si toate au ieșit bune va rog ajutatima sunt disperat,nu beau alcool, nu fumez, nu consum cafea... Multumesc!!