Buna Ziua!

Ametelile si vertijul

Postata de luiza44121548 cu 14 ani in urma.

De un timp incoace ma simt obosita mai mereu,nu am pofta de mancare,mananc doar ca trebuie sa mananc fara sa simt placerea de a manca, am stari de ameteala, cand ma ridic brusc din pat. Uneori vad puncte mici negre alteori mi se face negru in fata ochilor de scurta durata si simt ca imi pierd echilibrul. sunt mai mereu palida,am o stare de indispozitie si fara chef de lucru.Eu nu fumez,nu consum alcool sau cafea.La servici stau 8 ore in fata calculatorului insa am ochelari de vedere si ma protejeaza.
va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns!
va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Sheila

acum 14 ani

Niste analize ti-ai facut? Cred ca e o lipsa de vitamine.Ar fi bine primavara si toamna sa iei un complex de vitamine, dar primul lucru pe care ar trebui sa-l faci e sa mergi la un medic si sa faci un set de analize.
Sanatate multa

omnia

acum 14 ani

Primul pas este sa mergi sa-ti faci analizele uzuale.
Obisnuiesti sa mananci dulciuri, paste, paine?
E posibil sa fie o glicemie scazuta (dupa simptome) care este destul de periculoasa; hipoglicemia te duce in starea in care cazi efectiv din picioare...nu e de gluma.
Mergi la medicul de familie si ia o trimitere pentru analize.

Numai bine!

acum 14 ani

eu cred ca e o anemie! o verificare atenta la sange iti va spune exact ce ai!

den96

acum 14 ani

Un set de analize trebuie sa le faci.Astenia(de primavara-toamna)da simptomele astea.Anemia.Sedentarismul(in cazul tau,lipsa de miscare,de activitate fizica)poate fi o alta cauza.Stresul,depresia....Ma repet,analizele mai intai si,intre timp,"rasfata"organismul cu multe fructe si legume proaspete,un pahar de lapte cald seara,macar o ora pe zi de activitate in aer liber.Plimbare,deconectare de cotidian,aer curat.Un aport de energie!Multa sanatate!