Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa scap de ameteala si dezechilibru! Ce pot face?

Ametelile si vertijul

Postata de Utilizator21639651701 cu 2 ani in urma.

Ma numesc Cristiana, am 47 de ani si de ceva vreme ma confrunt cu probleme de echilibru, ameteala, stare de slabiciune si lesin. Mi-am facut investigatii medicale, analizele sunt in limite normale, am facut CT si RMN si nu s-a gasit decat spondiloza cervicala. As vrea sa-mi recomandati unde pot face la un spital de stat, teste vestibulare. Este posibil sa am probleme cu urechea interna! Mentionez ca am tensiunea arteriala 10 cu 5, maxim 11 cu 5. Multumesc pt.sprijin!

Raspunsuri (5)

Utilizator11640276976

acum 2 ani

buna,ma confrunt cu aceasi problema…este groaznic,traiesc cu teama ca se poate repeta oricand…am spondiloza si eu…indicat e sa faci un consult orl sa verifici urechea interna.sanatate!

Kend

acum un an

Ati rezolvat problema? Ati facut testele vestibulare?( stiu ca la stat nu exista asa ceva, doar privat).

Amia

acum 4 luni

La varsta asta,ar putea fi simptome..de premenopauza..

Kend

acum 4 luni

Instabilitate cervicala,test EPV virus,Lyme,kineto si fizio!discutati cu medicul poate aveti nevoie de tratament pt tensiune,poate sa fie legat si de anxietate, terapie cognitiv comportamentala( pt ca situatia aceasta v a adus la disperare)!

Kend

acum 4 luni

si nu v ar strica sa faceti si o deparazitare, un post intermitent si sa incercati sa schimbati dieta daca situatia medicala va permite!