Buna ziua , am o mica intrebare .

Ametelile si vertijul

Postata de omicaintrebare cu 10 ani in urma.

Salutare si multumesc ca mi-ati acordat din timpul vostru pentru a-mi raspunde la intrebare .
Acum 2 zile stateam intins pe pat dar cu capul mai ridicat ( Destul de stramb ) . Nu stiu exact ce sa intamplat , parca visam , aveam o gramada de ganduri fara sens ( posibil sa fi fost inconstient ? ) . M-am ridicat si eram cam ametit si aveam senzatia de greata si valuri de caldura . Am mers la baie mi-am dat cu apa rece pe fata si ameteala a disparut . Inca imi batea inima cu putere ( cred ca din cauza sperieturii ) . Dupa aceea m-am linistit . Precizez ca nu am avut amorteli , presiune pe piept , sau altte dureri . Intradevar am avut diaree ( care incepuse cu 1 zi inainte ) . Ce mai era ciudat ca inainte cu o zi la ochiul drept in partea de jos am avut un fel de umbra care a disparut dupa aproximativ 1 minut. Sunt cam speriat de ce s-a intamplat , sa fie atac de panica ? cadere de calciu ? As fi recunoscator daca cineva ar putea sa iimi raspunda la intrebari , multumesc !

Raspunsuri (2)

Ela.Dumitrascu

acum 10 ani

Creierul nostru genereaza o serie de unde cerebrale,iar fiecare dintre acestea corespund starii afective,de constienta in care ne aflam,in momentul in care corpul trece de la incordare la relaxare,iar mintea printr-un proces similar,undele se produc intr-un ritm alert,cel mai probabil ai trecut intr-o stare teta,se asociaza cu imaginile,visele,treesaririle hipnagogice,in momentul in care ne aflam la orizontala sansele de a avea o sincopa sunt minime,te-ai aflat in faza 1 de somn,este extrem de rapida,insesizabila si daca ne trezim,apar senzatiile descrise.Caderile de calciu,cele reale poarta denumirea de tetanie,in rest este doar un diagnostic umbrela sub care se ascund nevrozele.

omicaintrebare

acum 10 ani

Am inteles , deci nu am de ce sa imi fac grijli , va multimesc din suflet pentru ajutor !