buna seara

Ametelile si vertijul

Postata de danielaa12 cu 10 ani in urma.

buna seara..am si eu o problema..ieri eram la liceu si dintr-o data am simtit k nu mai am aer,ameteam..si am fost la cabinetul liceului asistenta de acolo mi-a spus ca este de la glicemie ca mi-a scazut si tensiunea ma luat cu tremurat..eu am mai avut probleme cu glicemia,sa fi avut aceste simptome dela glicemie?

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este posibil, insa pentru certitudine este recomandat sa consultati medicul de familie sau internist.

Gabi Cismaru

acum 10 ani

Buna Daniela ,

iti recomand de urgenta un control al glicemiei . Analizele se fac dimineata pe nemancate. Se poate sa ai un diabet . Aici este un blog cu informatii despre diabet http://myiulia.blogspot.ro/

danielaa12

acum 10 ani

diabet nu am cum sa am mi-am facut analize vara trecuta ...si nu mi-a iesit nmk..eu cand eram mica am avut glicemia scazuta..mie imi scade nu imi creste

Gabi Cismaru

acum 10 ani

Buna Daniela

ce varsta /greutate /inaltime ai ? si care este programul tau alimentar si ce tip de activitate ai ? - ma refer la activitate fizica -este intensa ? daca vrei imi poti scrie pe [email protected]

danielaa12

acum 10 ani

am 17ani,46kg,1,57.nu prea am nici o activitate..nu prea fac sport.
doar ca merg mult pe jos..mananc cam orice dar nu mancare cu grasimi deoarece am probleme cu fierea .fructe mananc rar o data pe saptamana..mananc lactate.dimineata mananc 3sandwich croisant..depinde ce imi iau la liceu..cand ajung acasa la 3 mananc mancare pregatita de mama si mai mananc seara la fel mancare pregatita.

Gabi Cismaru

acum 10 ani

Buna Daniela

eu iti recomand sa discuti cu medicul de la scoala si intr-o dimineata sa te duci fara sa mananci si sa faci o glicemie si eventual un test de raspuns glicemic. Asta fiind varianta mai usoara , dar indicat este sa faci analizele la un spital specializat Marie Courie ( cu trimitere de la medicul de familie).
Hipoglicemia ( adica atunci cand este prea mica ) face parte din efectele insulinei sau daca cumva numanaci si faci efort poate la fel sa iti scada glicemia .
astept sa -mi spui ce glicemie ai dimineata !

Cu stima !
Gabi