Analize medicale

Ametelile si vertijul

Postata de Ioneladaria cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

Am si eu o problema, acum un an am nascut iar in timpul sarcinii m-am ingrasat
25 kg. Problema este ca am slabit rapid adica 10 kg in 3 luni acum am ajuns la o greutate de 48 kg, in conditiile in care inainte sa raman insarcinata aveam 52kg. Nu ar fi o problema atat de mare daca m-as simti bine.Am stari de greata, ma simt foarte obosita si am insomnii. Doresc sa fac niste analize si as dori sa ma sfatuiti in legatura cu aceasta. Multumesc,

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 zile

Buna ziua,

Pierderea rapida in greutate, oboseala, greturile si insomniile pot avea mai multe cauze, inclusiv afectiuni ale tiroidei, diabet, anemie, dar si alte posibile probleme de sanatate.

Pentru a afla exact ce anume cauzeaza aceste simptome, va recomand sa va adresati medicului de familie care va poate indruma catre analizele necesare. Unele dintre analizele care ar putea fi utile in acest caz sunt: hemoleucograma completa, glicemia, colesterolul, trigliceridele, analizele de functie tiroidiana (TSH, FT3, FT4), vitamina D, vitamina B12, fierul si fieritina, calciul, magneziul.

De asemenea, vi se poate recomanda si un examen fizic de rutina, precum si o evaluare a istoricului dvs. medical. Este important sa mentionati medicului daca ati avut vreodata probleme cu tiroida sau daca aveti in familie persoane cu astfel de probleme.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Diverse/ce-determina-scaderea-inexplicabila-in-greutate_7934
https://sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/cresterea-sau-scaderea-brusca-in-greutate_19799