analize medicale

Ametelile si vertijul

Postata de Cismasu cu 13 ani in urma.

Buna ziua!

am facut o serie de analize cu urmatoarele rezultate care nu se incadreaza in limitele de referinta:
-Limfocitele (%)-45
-conc medie Hb./100 mLsange -31.9
-Calciu ionic -3.57
-calciu total - 8.26
as vrea sa stiu daca e ok sau ar trebui sa fac analize amanuntite.
Multumesc astept raspuns

Raspunsuri (1)

Dr. Maria Petrica

acum 13 ani

analizele prezentate trebuiesc interpretate in context clinic-simptome.
luate pe rand,ar arata asa:limfocite crescute-infectie virala;
Hb-trebuie sa fie o greseala,poate ai vrut sa scrii 13,9-valoare normala(nu ar fi anemie);
calciul scazut-nu grav,dar consuma mai multe lactate sau fa o cura cu calciu sandoz,1/zi,10 zile;
nimic grav prin analizele in sine;nu cunosc alte amanunte. sanatate!